Naši gymnazisti zbierali skúsenosti vo Veľkej Británii

Pohľad na Londýn. Foto: archív žiakov SSŠ ŽP

V októbri sa žiaci Súkromnej spojenej školy Železiarne Podbrezová, konkrétne organizačnej zložky Súkromného gymnázia Železiarne Podbrezová, zúčastnili jazykového pobytu vo Veľkej Británii. Keďže väčšina z nich študuje profiláciu anglický jazyk, na návštevu Londýna sa tešili a boli zvedaví, ako svoje nadobudnuté vedomosti budú môcť preveriť v reálnych situáciách a rozhovoroch s ľuďmi, pre ktorých je angličtina materinským jazykom.

Výlet sa začal v skoré nedeľné ráno, 16. októbra. Na začiatku bola cesta autobusom cez Nemecko a Francúzsko, aby následne mohli nastúpiť na trajekt do Veľkej Británie. Podľa ich slov bola cesta dlhá, ale mala svoje čaro.

V pondelok sa už prvýkrát presúvali londýnskym metrom a viezli sa v London Eye, z ktorého bolo krásne vidieť centrum mesta. Následne sa prešli mestom okolo Elizabeth Tower s Big Benom, Westministerského paláca až k St. James parku. Dostali sa aj k Buckinghamskému palácu na Trafalgarské námestie a cestou videli mnoho pamätihodností. Večer sa vracali loďou po Temži, kde mohli vidieť vysvietené atrakcie Londýna. Stretli sa tiež s rodinami, u ktorých počas svojho pobytu bývali.

Ďalšie dni strávili prechádzkami po Oxford Street či Hyde parku. Navštívili aj Madame Tussauds, známe múzeum voskových figurín. Najväčšou atrakciou pre milovníkov Harryho Pottera boli určite štúdiá Warner Bros, kde sa točili filmy o mladom čarodejníkovi. Naši gymnazisti tam strávili celé utorňajšie popoludnie a niektorým ani to nestačilo. Počas prehliadky videli nielen štúdiá, ale tiež si sami vyskúšali  niektoré filmové triky. Mali aj živé predstavenia a efekty, aby sa cítili ako vo filme.

Štúdiá Warner Bros, kde točili film Harry Potter. Foto: archív žiakov SSŠ ŽP

Nevynechali ani Tower Bridge, dokonca videli prechod loďky popod otvorený most. Vyskúšali taktiež novinku, londýnsku lanovku, ktorá vedie ponad Temžu.

Jeden celý deň venovali nádhernému prímorskému mestu Brighton, kde hneď po príchode vkročili do podmorského centra SeaLife. Mali možnosť vidieť morský svet – od žralokov cez medúzy, až po morské koníky či korytnačky. Neskôr navštívili Royal Pavilion, bývalé sídlo kráľa. Po ukončení prehliadky sa vybrali na vyhliadkovú vežu i360, ktorá siaha až do výšky 126 metrov. Odtiaľ bolo vidieť na celé mesto a aj tí, ktorí sa báli výšok, si užívali dokonalý výhľad. Nakoniec sa boli všetci prejsť po kamenitej pláži. Niektorí pozerali na more a niektorí hľadali mušle medzi kamienkami.

Posledný nástup do autobusu bol melancholický, pretože hoci sa všetci tešili domov, zároveň cítili, že čaro Veľkej Británie im bude chýbať. Cestovali EuroTunnelom a nočnou Európou späť na Slovensko, aby 21. októbra úspešne dorazili domov.

„Ďakujeme našim učiteľom za takúto príležitosť a tešíme sa na nové zážitky, ktoré nás čakajú,“ dodali na záver žiaci našej školy.