Mimoriadne suchý rok vystriedal nadpriemerný január

V uplynulom roku boli realizované aj stavebné opravy prepadovej hrany nápustného objektu čerpacej stanice Chvatimech. Foto: F. Piliar

Uplynulý rok sa z pohľadu zrážok zaradil medzi najsuchšie v histórii. Počas letných mesiacov sme sa len sporadicky osviežili dažďom. Trpela príroda, vlaha chýbala rastlinám i zvieratám. Sucho narobilo problémy poľnohospodárom, lesníkom, vodohospodárom, a tak by sme mohli menovať ďalej. Nedostatok zrážok pocítili aj Železiarne Podbrezová. Výroba elektrickej energie v malých vodných elektrárňach padla na historické minimá.

„Už v januári a februári 2022 bolo málo vody a tým mala aj výroba energie klesajúcu tendenciu. Aby som bol konkrétny, fungovali sme od 60 do maximálne 90 percent z možnej kapacity výroby. V marci, apríli a máji sa situácia mierne zlepšila, ale prišiel jún, sucho a výroba rapídne klesala,“ povedal František Piliar, vedúci strediska v prevádzkarni energetika a doplnil: „Nedostatok zrážok v letných mesiacoch zapríčinil, že výroba energie klesala ku kritickým tridsiatim percentám. Hoci sa situácia na jeseň znovu zlepšila, dnes možno skonštatovať, že výroba elektrickej energie v malých vodných elektrárňach bola v minulom roku hlboko pod priemerom.“

Podľa energetika najviac pocítila nedostatok vody hydrocentrála Piesok. Od júla do septembra bola prakticky odstavená a keď aj bežala výroba, držala sa na minimálnych hodnotách. Vykonávaná bola iba nevyhnutná údržba.

Sucho využili na opravy

Suché počasie s minimom zrážok využili pracovníci prevádzkarne energetika na realizáciu mnohých opráv – od malých až po väčšie. Napríklad, v čerpacej stanici Chvatimech opravili nápustný objekt. „Ide o čerpačku, ktorá zásobuje priemyselnou vodou celý nový závod. Voda sa využíva aj v prípade poruchy na potrubí z hydrocentrály Piesok alebo počas jej odstávky,“ vysvetlil F. Piliar. Následne dodal, že boli realizované stavebné úpravy na prepadovej hrane nápustného objektu. „Slúži na zachytenie vody, ktorá priteká kanálom do čerpačky. Odtiaľ je odčerpávaná do vodojemu.“

Z mnohých realizovaných úkonov možno spomenúť aj práce v elektrárni Jasenie. Výtokový kanál je postavený z kameňov, ktoré sú naukladané v betóne. „Na miestach, kde bol kanál poškodený a kamene vypadané, sme urobili opravu, aby koryto odpadového kanála nemalo narušený povrch,“ pokračoval F. Piliar.

Za zmienku taktiež stojí údržba hate Bystrá, kde boli realizované opravy stavebnej časti na vstupe do kanála. „Nachádzajú sa tam česlice, ktoré zachytávajú nečistoty. Odtiaľ už ide voda kanálom. Zároveň sme opravili plošinu nad kanálom, kde sa zhromažďujú vytiahnuté nečistoty, ktoré následne odstraňujeme. Vo výrobe sú nové česlice, ktoré budú namontované tento rok v čase, keď bude menej vody,“ doplnil.

Vody je čoraz menej 

Ak sa pozrieme na situáciu globálne, vlaňajší rok bol extrémny a ani skúsení energetici si nespomínajú na taký nedostatok vody. Paradox však prináša začiatok tohto roka. V prvom mesiaci bolo vody dostatok a aj elektrárne fungovali na plné obrátky.

„Kým november a december boli znovu na výrobu elektrickej energie chudobné a vody bolo málo, situácia sa výrazne zlepšila v januári. Pribudli zrážky, bolo teplé počasie, sneh sa topil a vodná hladina stúpala. Na konci januára sme vyrábali nad 100 percent. Kým vlaňajší rok bol extrémny, prvý mesiac 2023 bol omnoho lepší ako zvykne bývať. Dá sa povedať, že je na vodu nadpriemerný,“ skonštatoval F. Piliar.

Situácii určite pomohla aj skutočnosť, že okolité lyžiarske strediská počas plusových teplôt nezasnežovali. „Vodu, ktorú používame v elektrárňach, využívajú aj majitelia stredísk. Čiže odčerpajú značnú časť, ktorá je povolená. Ak sa ochladí, nastanú mrazy a zasnežuje sa, aj množstvo vody v elektrárňach klesá. Ale, ako som povedal, súčasný stav je veľmi dobrý a môžeme ho porovnať s jarnými mesiacmi, keď sa topí sneh.“

Príroda rozhodne

Je vysoko pravdepodobné, že klesajúci úhrn zrážok a tým aj nižšie hladiny vodných tokov sa budú každý rok opakovať. Už dnes možno konštatovať, že malé vodné elektrárne vyrobia o desiatky percent menej elektrickej energie ako tomu bolo v minulosti. Klíma sa mení a nám neostáva nič iné, len si zvyknúť a prijímať riešenia, aby sme sa dokázali s touto zmenou čo najlepšie vysporiadať.

„Všetko závisí od prírody. Situáciu nevie nikto z nás ovplyvniť. Výška hladiny vody je závislá od zrážok alebo od topenia snehu v horách. Posledné roky je sucho väčšie ako v minulosti. Zrážky sú v letných mesiacoch minimálne a aj snehu je každý rok menej. Kedysi sa častejšie vyskytovali búrky a riadne spŕchlo. Hoci padlo veľa zrážok naraz, ale voda bola. V poslednom období sú zrážky čoraz zriedkavejšie,“ povedal F. Piliar.

Hoci búrka prináša so sebou veľké množstvo vody v krátkom čase, aj tento jav pomáha malým vodným elektrárňam. „Pri meraní hodnoty vyrobenej elektriny berieme do úvahy všetky zrážky za daný mesiac. Čiže, aj keď ide elektráreň jeden, dva alebo tri dni naplno, vylepšuje to celkové štatistiky, keďže aj výroba je vyššia. Pomôže tiež každý centimeter snehu. Dnes má Chopok veľmi dobrú vrstvu snehovej pokrývky. Počítame aj so snehom, ktorý sa roztopí a stečie do dolín. Dúfam, že v jarných mesiacoch sa zvýšia vodné toky tak, aby sme v malých vodných elektrárňach vyrábali čo najviac elektrickej energie pre Železiarne Podbrezová,“ vyslovil v závere želanie F. Piliar.