Medzi lúštiteľmi našej krížovky je aj 95-ročná Anna z Lopeja

Pani Anna počas lúštenia krížovky v našich novinách. Foto: archív A. Paučíkovej

Pravidelná krížovka v dvojtýždenníku Podbrezovan sa teší obľube mnohých čitateľov. Jej znenie nám do redakcie posielajú súčasní, ale aj bývalí zamestnanci a vo väčšine prípadov ide o správne riešenia. Pre jedného zo súťažiacich vždy pripravíme zaujímavú cenu. Teší nás, že dostávame desiatky odpovedí a ešte viac, keď môžeme jedného z vás odmeniť.

Medzi fanúšikov krížovky v Podbrezovane patrí aj Anna Paučíková z Lopeja. Pravidelne nám posiela jej správne znenie a zapája sa tak do žrebovania. Pani Anna má pritom 95 rokov. Napriek vyššiemu veku sa stále tešíme jej priazni i správnym odpovediam. Ako sama hovorí, krížovky lúšti veľmi rada.

„Lúštiť som začala až na dôchodku, dovtedy som nemala príliš veľa času, keďže som sa venovala najmä rodine a práci,“ povedala. Hoci nevedieme žiadnu štatistiku, pani Anna určite patrí k jednej z našich najstarších riešiteliek. „Krížovky sú jeden zo spôsobov, ako si turbovať mozog,“ hovorí s úsmevom.

Párkrát vyhrala

Podbrezovan nie je ale jediné médium, kde si pani Anna nájde svoju obľúbenú krížovku.

„Lúštim všetky v novinách a časopisoch, ktoré doma nájdem. Každé dva týždne si otvorím Podbrezovan a vypĺňam. Odoberám časopis Slovenka, týždenník MY Horehronie a najbližší mi kupujú špeciál Napínavé krížovky. Tie obsahujú až 66 strán krížoviek. Päť správnych odpovedí pravidelne posielam do redakcie, a tak sa zapájam do súťaže,“ doplnila.

Zároveň ale priznala, že vyhrať sa jej podarilo len niekoľkokrát. „Vyhrala som presne tri razy a vždy v týždenníku Slovenka. Spomínam si, že raz išlo o balíček drogériového tovaru, v druhom prípade to bola životopisná kniha o hudobnom skladateľovi Beethovenovi a raz aj finančná hotovosť 16 eur,“ doplnila naša verná čitateľka.

Lúšti podľa chuti

Pani Anna má na svoj vek ešte relatívne dobrý zrak, hoci pri vypĺňaní používa okuliare. Ako sama hovorí, niekedy sú písmenká také drobné, že máva problém, aby ich prečítala. Dokonca aj nám do redakcie poslala nedávno list, kde na to upozorňuje. Zároveň si ale uvedomuje, že kvôli bohatému obsahu novín je náročné vyhradiť krížovke viac priestoru alebo zväčšiť písmo. Pani Anna lúšti každý deň, vždy podľa chuti. „Niekedy sa mi podarí vylúštiť päť alebo šesť krížoviek, inokedy aj pätnásť,“ chváli sa obdivuhodným výkonom a dodáva: „V minulosti som škrtala aj osemsmerovky. V posledných rokoch si už ale nechcem tak namáhať oči, preto sa venujem iba klasickým krížovkám.“