Majstrovské tituly v biatlone pre tri naše pretekárky

 

V dňoch 15. – 16. februára sa v Osrblí uskutočnili Majstrovstvá Slovenska v biatlone. V sobotu boli na programe rýchlostné preteky a v nedeľu súťažiaci štartovali vo vytrvalostných pretekoch. Obidva dni na štarte nechýbali ani pretekári Biatlonového oddielu ŠK Železiarne Podbrezová.

V rýchlostných pretekoch bola veľmi blízko k majstrovskému titulu Kristína Makovínyová v kategórii mladších dorasteniek, keď ju od prvenstva delilo len šesť desatín sekundy. Musela sa tak uspokojiť so striebornou medailou za druhé miesto. V kategórii starších dorastencov sa naši biatlonisti zoradili na piatom, šiestom a siedmom mieste v poradí Filip Bury, Radovan Floch a Matej Vránsky. V tejto kategórii štartoval aj Adam Koštial, ktorý skončil desiaty. Tesne za stupňami víťazov skončila Sára Pacerová, ktorá finišovala štvrtá v kategórii starších dorasteniek. V rovnakej kategórii skončila na trinástom mieste Anežka Smarkoňová. V kategórii juniorov bol štvrtý Lukáš Ottinger, keď sa mu príliš nedarilo na strelnici a nesklopil spolu päť terčov. Medzi juniorkami sme mali zastúpenie vďaka sestrám Remeňovým. Viac sa darilo Márii, ktorá bola v cieli najrýchlejšia a získala titul majsterky Slovenska, Zuzana skončila štvrtá.

Vo vytrvalostných pretekoch sa opäť darilo K. Makovínyovej v kategórii mladších dorasteniek. Po striebre z rýchlostných pretekov získala tentokrát zlato, keď suverénne zvíťazila po najlepšom behu aj najlepšej streľbe spomedzi všetkých súperiek. V kategórii starších dorastencov si vybojoval bronz F. Bury, R. Floch bol šiesty, A. Koštial dvanásty a M. Vránsky štrnásty. V starších dorastenkách si majstrovský titul s prehľadom vybojovala Ema Kapustová, ktorá deň predtým v štartovej listine rýchlostných pretekov nefigurovala. Na bronzovej pozícii skončila S. Pacerová, neštartovala A. Smarkoňová. V kategórii juniorov získal striebro L. Ottinger, keď ho predstihol len bývalý oddielový kolega Tomáš Sklenárik, ktorý zvíťazil aj v sobotných rýchlostných pretekoch. Medzi juniorkami brala takisto striebro Mária Remeňová, jej dvojička Zuzana skončila na piatom mieste.

 

Biatlonový oddiel ŠK Železiarne Podbrezová v Osrblí na Majstrovstvách Slovenska v biatlone. Foto: A. Nociarová
Biatlonový oddiel ŠK Železiarne Podbrezová v Osrblí na Majstrovstvách Slovenska v biatlone

 

Zhodnotenie trénera Petra Kazára: „Celkove môžeme byť spokojní s druhým súťažným dňom, kde sme zásluhou K. Makovínyovej a E. Kapustovej suverénne zvíťazili v obidvoch kategóriách dorasteniek. V junioroch bol v bežeckej časti najrýchlejší L. Ottinger, ktorý obsadil druhé miesto a druhá bola aj juniorka M. Remeňová. Na trati rýchlejšia Z. Remeňová obsadila štvrté miesto. Prvý súťažný deň nevyšiel úplne podľa predstáv, aj keď sa M. Remeňovej podarilo zvíťaziť momentálne v najdôležitejšej kategórii, a to v juniorkách. Juniori a juniorky počas Majstrovstiev Slovenska zvádzali aj kvalifikačné súboje na juniorské Majstrovstvá Európy, kde v juniorkách doplní priamo postupujúcu E. Kapustovú aj M. Remeňová a v junioroch nás bude reprezentovať L. Ottinger. Okrem športových úloh sme sa výraznou mierou podieľali aj na organizátorských prácach a úlohách. Spoločne s KB Predajná, partnermi podujatia ŽP Výskumno-vývojové centrum, ŠK Železiarne Podbrezová a ďalšími partnermi a mnohými dobrovoľníkmi sa nám v Osrblí podarilo zorganizovať výborne hodnotené majstrovské preteky pre všetky vekové kategórie.“