Made in Steel 2021 bol renesanciou ocele

 

Po dvoch rokoch sa opäť uskutočnilo podujatie Made in Steel.

Digitálna a udržateľná oceľ poháňa inovácie vpred. Oceliarsky priemysel, ktorý sa dostal z krízy Covid-19, sa chce zbaviť zastaraného obrazu „škaredého, špinavého“ a je pripravený na nový začiatok.

To bolo kľúčové posolstvo deviateho ročníka Made in Steel, poprednej juhoeurópskej konferencie a výstavy oceliarskeho priemyslu, ktorá prebiehala v dňoch 5. až 7. októbra vo fieramilano Rho (Miláno). Heslo „Renesancia – tu sa začína znovuzrodenie ocele,“ predstavuje silnú túžbu po novom začiatku a následne oživenie celého dodávateľského reťazca.

„Byť späť je nádherné a vzrušujúce. Tento ročník je výnimočný,“ povedal Emanuele Morandi, prezident spoločnosti Made in Steel. Made in Steel 2021 bola prvá prezenčná udalosť pre oceliarsky priemysel od roku 2019. Pandémia vytvorila neočakávané situácie a otvorila cestu k novému pocitu povedomia. Prvú správu, ktorú podujatie vyslalo, je nepremrhať príležitosti, ktoré vyplynuli z krízy a radšej ich využiť na urýchlenie procesov digitálnej inovácie a udržateľnosti.

Európska únia (EÚ) môže v tomto zmysle ponúknuť veľkú podporu. Plán obnovy EÚ je príležitosť a môže nám pomôcť dosiahnuť rýchle oživenie a v dlhodobom horizonte vytvoriť novú paradigmu. Aj naša spoločnosť a celý náš dodávateľský reťazec sa bude musieť naučiť ísť nad rámec vlastných záujmov a prijať systémový prístup. Umožní to vyvinúť nové nápady, perspektívy a novú stratégiu. Vo vzduchu je príležitosť a my ju musíme preniesť do nášho podnikania.

Organizátori prejavili veľkú odvahu (veľtrh sa pôvodne mal uskutočniť v marci a neskôr v máji 2021) a dokázali, že sú schopní pozrieť sa ďalej za rámce a obmedzenia vyvolané pandémiou. Táto výstava bola o inováciách, budúcnosti a udržateľnosti. Dala silnú víziu. Made in Steel bola platformou a príležitosťou začať opäť osobne diskutovať o znovuzrodení po pandémii.

Výroba ocele celosvetovo vykazuje v roku 2021 prudký nárast. Podľa Svetovej oceliarenskej asociácie predstavovala produkcia od januára do júla 1,165 miliardy ton, čo znamená nárast o viac ako 13 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Tento údaj je tiež výrazne vyšší ako v roku 2019, keď predstavoval 1,084 miliardy ton. Na čele výroby je Čína s 57-percentným podielom, čo je nárast oproti 53 percentám spred dvoch rokov.

Odvetvia využívajúce oceľ v Európskej únii sa v roku 2021 expresne zotavujú. Po prudkom poklese v roku 2020 (-12,5 percenta) sa očakáva, že sa produkcia v tomto roku zvýši o 11,2 percenta, pričom obzvlášť silné oživenie bude vo výrobe domácich spotrebičov (+15 percent), kovových výrobkoch (+12,4 percenta) a v automobilovom priemysle (+12,2 percenta). Očakáva sa, že v roku 2022 sa dopyt spotrebiteľského sektora zvýši o 4,2 percenta a priblíži sa tak úrovni z roku 2018. V porovnaní s rokom 2018 sa očakáva, že stavebné, strojné a mechanické zariadenia, kovové výrobky a domáce spotrebiče prekonajú svoje predošlé hodnoty, zatiaľ čo automobilový priemysel a výroba iných dopravných prostriedkov budú potrebovať viac času, aby sa vrátili na úroveň spred troch rokov.