Ľudské práva vtedy a dnes

 

Študenti počas workshopu na tému „Ľudské práva vtedy a dnes.“
Študenti počas workshopu na tému „Ľudské práva vtedy a dnes.“ Foto: FB

 

Sedemnásty november si každoročne pripomíname ako deň, vďaka ktorému sú naše životy také, aké sú. Vďačíme mu za slobodu tlače, prejavu, za možnosť spoznávať každý kút sveta, za možnosť vyznávať vieru, ktorej veríme či aj za maličkosti, akými je exotické ovocie v regáloch obchodov nielen počas Vianoc, ale aj v bežný deň.
Tohtoročný 17. november bol však o niečo iný, o niečo slávnostnejší. Výročie Nežnej revolúcie sme si totižto pripomínali už po tridsiaty raz. Pri príležitosti tejto významnej udalosti sme sa my, študenti Súkromného gymnázia Železiarne Podbrezová, zúčastnili workshopu na tému „Ľudské práva vtedy a dnes.“ Počas štyridsiatich piatich minút sme sa dozvedeli mnoho informácií o živote pred 17. novembrom, o právach a povinnostiach i o krutej realite, ktorú média veľakrát nemedializujú. Zasvätení sme boli aj do problematiky ľudských práv v súčasnosti, vysvetlili sme si pojem eutanázia a nezabudlo sa ani na práva žien.
Druhá časť prednášky bola venovaná diskusii, ktorá naše poznatky ešte rozšírila o zaujímavé detaily. Vymenili sme si názory na témy ako „Prečo hovoria o lepšom živote pred 89. tí, ktorí ho na vlastnej koži ani nezažili“ či extrémizmus, migranti a LGBT. Na záver nám ešte žiačky I.G pripravili na danú tému veľmi zaujímavý workshop.
Z prednášky sme si odniesli veľa nových poznatkov a pevne veríme, že v budúcnosti sa už udalosti spred roka 1989 nikdy neuskutočnia.