Lučenec opäť hostil keramické sympózium

 

Nad podujatím viselo viacero otáznikov. Napokon do Kalinova pricestovali umelci zo Slovenska a Českej republiky.

V Novohradskom múzeu a galérii Lučenec v týchto dňoch vyvrcholil 33. ročník medzinárodného keramického sympózia. V závode Žiaromat Kalinovo pätica umelcov niekoľko dní tvorila jedinečné diela zo šamotu, aby ich následne predstavila širokej verejnosti. Andrea Čepiššáková, Jaroslava Šicková a Ján Šicko zo Slovenska, Češka Karíma Al-Mukhtarová a Veronika Pločicová, Slovenka pôsobiaca v Prahe, vytvorili originálne diela, nesúce v sebe určitú myšlienku a poslanie.

„Sympózium prebieha už od roku 1989. Obávali sme sa, že tento rok sa nám ho kvôli pandémii nepodarí zorganizovať. Nakoniec všetko dobre dopadlo a umelci sa prihlásili. Vybralo ich Združenie keramikov Slovenska. Naše múzeum a galéria celé sympózium kompletne zastrešuje,“ povedala Andrea Németh Bozó, kurátorka výstavy.

O tvorbe zo šamotu sme písali v prvom augustovom vydaní našich novín. Ide o špecifický materiál, ktorý má odlišné vlastnosti ako klasická hlina. Závod tvorcom okrem materiálu a priestoru zabezpečil aj technické vybavenie.

 

Bez vernisáže

Každoročne býva neodmysliteľnou súčasťou sympózia vernisáž. Tento rok ale došlo k zmene. „Dohodli sme sa, že zorganizujeme finisáž na záver výstavy. Na nej slávnostne predstavíme umelcov, ktorí v Kalinove tvorili,“ pokračovala A. Németh Bozó.

Výstava bola inštalovaná nielen v priestoroch múzea a galérie, ale aj v jeho exteriéri. Túto alternatívu si vyžadujú veľké diela, ktoré umelci vypálili. Podľa kurátorky ich aj tento rok bolo pomerne dosť.

„Tešíme sa, že dokážeme zaplniť naše priestory zaujímavými výtvormi. O tom, akú podobu bude mať výsledné dielo, rozhoduje aj samotný výpal. Niekedy diela vyjdú nad očakávania, inokedy prasknú. Umelci by vedeli o tom rozprávať,“ doplnila.

 

Vystavené diela v Novohradskom múzeu a galérii. Foto: NMG Lučenec

 

Rozsiahla zbierka

Obľúbené keramické sympózium je vždy iné. Umelci sa menia a diela sa vyznačujú originalitou.

„Každý rok pribudnú do nášho zbierkového fondu ďalšie a ďalšie. Máme veľmi bohatú kolekciu. Umelci nám každý rok niektoré nechajú. Vytvárame tak jedinečné zbierky, ktoré charakterizujú podmienky v závode. Často sú diela práve Žiaromatom Kalinovo a jeho prostredím inšpirované,“ vysvetlila. Podľa rozprávania kurátorky umelci nevyužívajú len šamot, ale i rôzne komponenty, ktoré nájdu v areáli závodu.

„Tvorcovia zvyknú použiť napríklad rôzne staré predmety. Sú pre nich zaujímavé a esteticky vhodné. Laikom nič nehovoria a vyhodili by ich. No oni im dajú druhú šancu. Predmet „ožije“ a nájde nové využitie v jednotlivých dielach,“ pokračovala A. Németh Bozó.

Na záver dodala, že Novohradské múzeum a galéria Lučenec sa pravidelne zúčastňuje rôznych medzinárodných výstav s tematikou keramiky, či už na Slovensku, ale i v Maďarsku a Českej republike.