Letný tábor Speakland bol tento rok v Bystrej

 

Speakland je denný detský letný tábor pre deti vo veku 8 až 15 rokov. Hlavnou úlohou tohto pobytového tábora je naučiť, respektíve zdokonaliť deti v anglickom jazyku. Preto je v tábore oficiálny jazyk angličtina a vedúci, prevažne anglickí lektori, sa s deťmi rozprávajú počas celého týždňa v tábore výlučne po anglicky.

 

Penzión Tále, kde tento rok prebiehal letný tábor Speakland. Foto: I. Kardhordová

 

Tento rok sa Speakland uskutočnil v nádhernom prostredí Nízkych Tatier. Ubytovanie bolo zabezpečené v penzióne Tále, ktorý spadá pod neďalekú obec Bystrá. Pre deti boli pripravené tri turnusy v júli. Prvý bol v termíne 5. až 11. júla, druhý od 12. do 18. júla a posledný, tretí, sa uskutočnil v dňoch 19. až 25. júla.

Anglickí lektori s deťmi komunikujú len v angličtine. Foto: I. KardhordováPočas celého týždňa sa deti rozprávali s lektormi len po anglicky, v angličtine mali takisto rôzne aktivity a hry. Okrem toho absolvovali aj rôzne prechádzky v prírode výlety v blízkom okolí, jedným z nich bol napríklad celodenný výlet vo Vydrove, v Čiernom Balogu.

Počas tretieho turnusu sme deti v tábore Speakland navštívili a opýtali sme sa ich, ako sa im v tábore páči, či ho už niekedy predtým absolvovali a ako im ide angličtina, ktorou sú nútení každodenne v tábore rozprávať:

Viliam VALKOVSKÝ, 12 rokov

– V tomto tábore je super a som tu prvýkrát. Angličtinu sa učím od prvého ročníka, chodil som aj do niečoho podobného ako Speakland, čiže viem, že určite to dosť pomôže v hovorenej reči. Rozprávam sa s anglickými lektormi a keďže nevedia po slovensky, musím rozprávať len po anglicky a myslím, že som sa celkom zlepšil.

Sandra BRÍŽEKOVÁ, 15 rokov

– Tento rok je tu super, ako každý rok. V Speaklande som bola už aspoň päťkrát, možno aj viac. Predtým to však bolo v Železnom či Ľubietovej, kde sme tiež boli ubytovaní v chatách. Animátori sú tu teraz trochu iní, predtým bývali tí istí, ale sú výborní. Myslím si, že v anglickom jazyku sa dosť zlepšujem a to je aj hlavný dôvod, prečo sa každý rok vraciam do tohto tábora.

Peter KUPEC, 13 rokov

– Som tu prvýkrát a páči sa mi tu. Angličtina mi síce až tak nejde a neviem, či som sa zlepšil, ale hádam sa aspoň niečo na mňa nalepí. Som tu hlavne kvôli zábave a kamarátom.

Katarína MARKUSOVÁ, 9 rokov

– V tomto tábore sa mi veľmi páči a som tu prvýkrát. Angličtinu som sa učila už predtým, no nejako mi to stále nejde. Ale myslím si, že nám to môže trochu pomôcť, že sa s nami lektori rozprávajú len po anglicky.

Richard MASLÁK, 13 rokov

– Tento tábor som už absolvoval, teraz som tu druhýkrát. Predtým to však nebolo na tomto mieste. Tento rok je to podľa mňa oveľa lepšie, pretože sme v inom prostredí, ktoré sa mi páči oveľa viac. Je tu iný hotel a celé je to iné ako minule, to je taký najväčší rozdiel oproti vlaňajšiemu táboru. Keď som bol v tomto tábore minulý rok, tak som vôbec nevedel po anglicky, no keď som sa vrátil domov, tak som sa neporovnateľne zlepšil. Dôležité je komunikovať v cudzom jazyku a potom to pôjde. A keďže tu rozprávame len po anglicky, tak sú tie zlepšenia určite viditeľné.

Žofia ŠTULRAJTEROVÁ, 15 rokov

– Páči sa mi tu a v tomto tábore som tretí alebo štvrtýkrát. Je to oveľa lepšie ako predtým, hlavne kvôli peknému prostrediu, páči sa mi hlavne pekná príroda v okolí našej chaty. Myslím si, že mi tento tábor dosť pomáha, čo sa angličtiny týka. Cítim na sebe, že sa zlepšujem z roka na rok. Okrem toho tu máme zaujímavé prechádzky, aktivity aj hry, takže o zábavu máme postarané.