Nástrahy jari

Kliešte

 

Prichytené na stebielku trávy čakajú možno práve na vás. Sú maličké a slepé, ale cítia vôňu potu a spustia sa z úkrytu neomylne na hostiteľa. Iba jediné pichnutie tohto malého upíra stačí na prenesenie životunebezpečnej choroby! 

Ak sa chcete proti kliešťom účinne brániť, zaočkujte sa

   Už od skorej jari si nemôžete byť istí, či nenájdete po nevinnej prechádzke v parku na svojej koži kliešťa. Najmä v rokoch, keď je teplá a krátka zima, je ich výskyt nielen skorý, ale aj hojný. Ak teplota pôdy vystúpi nad 7 stupňov Celzia, je mimoriadne vysoké riziko, že kliešť na vás prenesie infekciu. 

Koho ohrozujú

Obzvlášť opatrní by ste mali byť, ak sa často zdržiavate v prírode – pri prechádzkach, športovaní alebo ak pracujete ako chovatelia, poľnohospodári či záhradkári. Dôležitá je nielen ochrana detí, ale aj dospelých, pretože u nich môže byť priebeh choroby dramatickejší. S vekom stúpa možnosť komplikácií a riziko smrti.

Čo prenášajú

KlieštePre človeka je nebezpečný vírus meningitídnej encefalitídy a baktérie lymskej boreliózy. Zapríčiňujú zápal nervov, miechy a mozgových blán. Dostávajú sa do tela, keď kliešť saje krv. Čím dlhšie je prisatý, tým je vyššie riziko ochorenia. Preto ho treba čo najskôr odstrániť a ranu vydezinfikovať jódom. Borelióza sa v skorom štádiu dá liečiť aj antibiotikami (deoxymykoín), avšak proti vírusu encefalitídy nie je známy žiaden liek. Dajú sa iba zmierňovať následky, napríklad imunoglobulínom.

Ako sa ochrániť

Najlepšou a jedinou istou ochranou je očkovanie. Vakcína proti kliešťovej encefalitíde sa podáva v troch dávkach. Tá prvá sa očkuje ešte počas chladnejších mesiacov v zime a začiatkom jari. Vtedy je aktivita kliešťov nízka a organizmus má dostatok času vytvoriť si protilátky v adekvátnom množstve skôr, ako nastane obdobie masívneho výskytu kliešťov. Druhá dávka vakcíny sa očkuje jeden až tri mesiace od prvej dávky, prípadne v zrýchlenom režime po dvoch týždňoch a tretia prichádza na rad o deväť až dvanásť mesiacov. 

Príznaky encefalitídy a boreliózy

Pri encefalitíde nastupujú po  štyroch až štrnástich dňoch symptómy veľmi podobné chrípke – bolesti hlavy, svalov, horúčka alebo žalúdočné a črevné problémy. Postihnutý už obvykle dávno zabudol, že bol napadnutý kliešťom. Vírus mal medzitým čas sa rozšíriť a napadnúť centrálny nervový systém. Borelióza sa prejavuje v mieste vpichu ako kruhovité začervenanie, ktoré sa zväčšuje, ale nakoniec odpuchne. Až po rokoch môžu nastúpiť problémy súvisiace s porušením nervového systému a zápalom kĺbov.