Jednoduchý návod, ako si užiť bezstarostný dôchodok v dobrom zdraví

 

Zdravotný stav Slovákov sa od roku 2000 síce zlepšil, ale podľa údajov Eurostatu žijeme v dobrom zdraví, bez zdravotných ťažkostí a invalidity, až o sedem rokov kratšie ako je európsky priemer. Ženy 57 rokov, muži približne o šesť mesiacov menej. V snahe vylepšiť si tento priemer a byť v slušnej kondícii aj v dôchodcovskom veku by sme mali klásť väčší dôraz na prevenciu a zdravý životný štýl.

Akýkoľvek zdravotný problém znižuje kvalitu života pacienta a zvyšuje náklady na jeho starostlivosť. Každé jedno euro prevencie ušetrí až štyri eurá investované do liečby ochorenia. To sú hlavné dôvody, pre ktoré zdravotné poisťovne apelujú na prevenciu – mať zdravších poistencov a šetriť verejné zdroje.

„Pravidelné preventívne prehliadky majú význam pri včasnom odhalení rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení a vybraných onkologických ochorení, prípadne aj iných ochorení,“ upozorňuje generálny riaditeľ VšZP Richard Strapko. Naša najväčšia zdravotná poisťovňa už v súčasnosti ponúka svojim poistencom najširšie preventívne prehliadky zamerané na včasný záchyt rizikových faktorov vážnych ochorení. Nad rámec zákona uhrádza napríklad stanovenie pomeru krvného tlaku na nohe a na ruke, tzv. ABI index. Vyšetrenie stanovuje riziko aterosklerotického poškodenia ciev  a na základe toho predpovedá pravdepodobnosť vzniku srdcového infarktu alebo cievnej mozgovej príhody. Pacientom s hypertenziou zabezpečuje starostlivosť priamo v ambulancii všeobecného lekára. Pacient sa vďaka tomu nemusí objednávať k špecialistovi.

So zvyšujúcim vekom rastie aj riziko výskytu rakoviny hrubého čreva, preto je dôležité nepodceňovať ani  vyšetrenie prítomnosti krvi v stolici. Keby sme toto preventívne vyšetrenie pre karcinóm hrubého čreva absolvovali všetci a pravidelne, ročne by sme zachránili až neuveriteľných 700 životov. VšZP ho svojim poistencom zabezpečuje už od veku 40 rokov, teda o 10 rokov skôr, ako to stanovuje zákon. Poisťovňa nelimituje ani preventívne mamografické vyšetrenia a poistenkám garantuje jeho absolvovanie do 15 dní od objednania vo vybraných zdravotníckych zariadeniach.

Pre vitálny život seniorov je mimoriadne dôležitá aj starostlivosť o mentálne zdravie ľudí. Pri duševných ochoreniach má VšZP zazmluvnený test u všeobecných lekárov, ktorý je zameraný na včasný záchyt Alzheimerovej choroby alebo demencie.

„Súčasťou prevencie je aj stratifikácia kardiovaskulárneho rizika (KVS), ktoré je tým vyššie, čím viac má poistenec rizikových faktorov. Ide najmä o ovplyvniteľné rizikové faktory ako je obezita, fajčenie alebo poruchy metabolizmu tukov. Stanovením KVS rizika a najmä následným riešením  identifikovaných rizík sa znižuje riziko vzniku ochorenia a jeho komplikácií,“ dodáva podpredsedníčka predstavenstva VšZP Beata Havelková.

V prípade, ak už u poistenca boli diagnostikované vybrané chronické ochorenia, VšZP má so všeobecnými lekármi pre dospelých zazmluvnenú komplexnú starostlivosť pri liečbe vysokého krvného tlaku a poruche metabolizmu tukov. Takže poistenec  absolvuje  diagnostiku a liečbu na jednom mieste. Vďaka takému manažmentu pacienta sa nám ročne darí zachytávať vysoký krvný tlak už v mladom veku a úspešne tak znižovať pravdepodobnosť včasných infarktov ešte pred 50-tym rokom života.

 

Extra tip: Príspevok na lieky a zuby bez obmedzenia veku

VšZP ako jediná zdravotná poisťovňa na Slovensku umožňuje poistencom čerpať finančný príspevok vo výške 20 eur ročne v Peňaženke zdravia MINI aj na doplatky za kategorizované lieky bez obmedzenia veku a diagnózy. Od roku 2022 majú seniori možnosť využívať tento príspevok aj ako členovia Peňaženky zdravia MAXI. Všetci seniori môžu ako jednotlivci využiť v Peňaženke zdravia MINI až 60 eur ročne na zubný benefit a ako členovia skupiny v Peňaženke zdravia MAXI až 4×30 eur ročne na záchovnú a chirurgickú stomatológiu, dentálnu hygienu či anestéziu. Od 1.1.2022 sa náš zubný balíček rozširuje o RTG vyšetrenia, zubné výplne, korunky či mostíky a poistenci môžu čerpať svoj príspevok 120 eur aj jednorazovo, bez ohľadu na počet návštev u zubára či výkonov. Poisťovňa v tomto smere prináša viac výhod aj pre seniorov, ktorí si môžu uplatniť finančný príspevok od 1.1.2022 aj na opravu snímateľnej náhrady. V Peňaženke zdravia MAXI môžu získať aj príspevok na okuliarové šošovky pri výške dioptrií nad +6/-8 až do výšky 100 eur. To je iba niečo z bohatej ponuky benefitov, ktoré môžete využívať, ak ste poistencom našej najväčšej zdravotnej poisťovne. Vďaka biodynamickému podpisu je možné podať prihlášku aj online bez nutnosti navštíviť pobočku alebo zabezpečovať jej podpis cez kuriéra. Vyplnenú elektronickú podobu prihlášky podpíšete digitálnym perom alebo prstom priamo na mobile, tablete alebo na laptope s dotykovou obrazovkou. Prepoistiť sa tak môžete z pohodlia domova, na pár klikov a za pár minút.

 

Navštívte novú pobočku Všeobecnej zdravotnej poisťovne v Brezne

Viac informácií o benefitoch Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa dozviete na www.vszp.sk/penazenkazdravia. Ak potrebujete poradiť, kontaktujte naše call centrum

na telefónnom čísle 0850 003 003 alebo nás navštívte v úplne novej pobočke VšZP v Brezne. Nájdete ju na adrese: VšZP, a.s., OC POINT, Ul. ČSA 19, Brezno