Ukončenie seriálu o systematickej obnove hradu Ľupča

Jedinečný projekt záchrany hradu Ľupča nemá na Slovensku obdobu

Na Slovensku je v súčasnosti evidovaných 10 122 nehnuteľných kultúrnych pamiatok, ale ich stavebno-technický stav nie je dobrý a vo väčšine prípadov sa zhoršuje. Je to najmä kvôli prístupu ich vlastníkov a nedostatočnej podpory zo strany štátu. Každý vlastník by mal uskutočniť aspoň základný súhrn činností a opatrení, aby predišiel ohrozeniu, poškodeniu či zničeniu pamiatky. Mal by myslieť na trvalé udržiavanie dobrého stavu, vrátane prostredia a na taký spôsob využívania a prezentácie, ktorý zodpovedá jej historickej hodnote a technickému stavu. Žiaľ, na Slovensku nájdeme len veľmi málo príkladov, kedy je vykonávaná aspoň takáto základná ochrana. Ani pamiatky v správe štátu, vyšších územných celkov, miest a obcí nejdú príkladom.

Hrad Ľupča v roku 2022. Foto: Filip MajerčíkHrad v Slovenskej Ľupči je pre nás všetkých jedinečným a nenahraditeľným bohatstvom, ktoré nám zanechali naši predkovia. Železiarne Podbrezová a.s. si ako vlastník hradu uvedomujú svoju morálnu povinnosť voči nasledujúcim generáciám, a tak z pozície správcu pristupujú zodpovedne a príkladne k zachovaniu a k zhodnoteniu stavu tejto kultúrnej pamiatky. Dôkazom toho je systematická obnova a údržba hradného komplexu prebiehajúca už druhú dekádu.

Vedeniu spoločnosti sa podarilo v samotných počiatkoch obnovy zriadiť revitalizačnú komisiu a prostredníctvom zrealizovaných pamiatkových výskumov preniknúť do zložitosti stavebného vývoja hradnej architektúry. Tieto dôležité kroky sa stali základom pre vypracovanie metodiky a obnovy hradu Ľupča. Postupne sa podarilo na celom objekte vymeniť strešnú krytinu. Zrevitalizované bolo dolné nádvorie s renesančným opevnením a vstupnou bránou. Obnovená bola najmladšia časť hradu – Gizelin dom, ktorá sa v súčasnosti využíva na rôzne kultúrno-spoločenské podujtia. Z veľkej časti boli zreštaurované vonkajšie omietky hradu a kontinuálne sa pracuje na obnove najstarších stredovekých častí horného hradu. Obnova hradnej kaplnky bola v roku 2008 Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky vyhodnotená ako najlepšia na Slovensku a revitalizácia horného nádvoria v rokoch 2015-2016 priniesla výrazné obohatenie kultúrneho a architektonicko-pamiatkového fondu v celoeurópskom meradle.

Množstvo návštevníkov

Vďaka obnove sa do hradu znovu vrátil život. Okrem organizovaných firemných, spoločenských a kultúrnych podujatí prejavili záujem o prehliadku hradného  objektu prezidenti, štátnici, rôzne osobnosti, odborná verejnosť, ale aj bežní turisti. V súčasnosti je hrad miestom, ktoré turisti navštevujú  plánovane a dokonca sa sem vracajú, pretože sa zaujímajú o ďalší postup záchranných prác. Dobre nastolený trend pokračuje aj vďaka novým expozíciám a skvalitňovaniu ďalších služieb. V roku 2013 sa pred hlavným vstupom vybudovalo nové zázemie pre návštevníkov s informačným centrom. Záujemcovia o prehliadku si tu môžu zakúpiť lístky, suveníry a použiť hygienické zariadenia.

Súčasťou zázemia sú aj viaceré oddychové plochy, kde je možné relaxovať pri pohľade na okolitú scenériu. V útrobách hradu zas vznikli expozície z prevažne nájdených a odborne zreštaurovaných archeologických nálezov.

Okrem stálej expozície sôch a reliéfov profesora Jána Kulicha dosiaľ pribudli ďalšie umelecké diela medzinárodného charakteru. Rozsah expozícií a výstavnej plochy sa zväčšuje priamo úmerne tempu revitalizácie hradného celku a bude zavŕšený po celkovej obnove.

Len pre zaujímavosť, za dvadsať rokov navštívilo hradný areál až 229 995 návštevníkov z celého sveta.

Poďakovanie za ťažké, ale zároveň vizionárske rozhodnutia

Železiarne Podbrezová a.s. pokračujú v ušľachtilej záchrane hradu, a tým potvrdzujú svoj stály vzťah k zachovaniu histórie a jej pamiatok v regióne horného Pohronia. Je to dlhotrvajúci zámer, ktorý smeruje k odovzdaniu pamiatok nasledujúcim generáciám a za to im patrí veľký obdiv a poďakovanie.

Najväčšou devízou železiarní sú zamestnanci, ktorí ku svojím pracovným úlohám pristupujú zodpovedne a s hrdosťou na to, že sú súčasťou  spoločnosti, ktorá okrem ekonomickej oblasti dbá aj na rozvoj školstva, športu, zdravotníctva a kultúry. Dosiahnuté úspechy hradu Ľupča sú teda výsledkom jednotne orientovaného úsilia odborne zdatných a kompetentných spolupracovníkov, ktorým sa podarilo za dvadsať rokov premeniť zdevastovaný hrad na klenot Pohronia.

Mimoriadna vďaka patrí vedeniu spoločnosti za jej vízie, plány a realizácie, ktoré  Ľupčiansky hrad pretvorili na reprezentatívno-spoločenské centrum a dôležitý bod rozvoja cestovného ruchu.