Gaderská dolina

Chcete vidieť čarokrásnu faunu a flóru? Navštívte Gaderskú dolinu. Nachádza sa v západnej časti Veľkej Fatry a je skutočným skvostom slovenskej prírody.

Na malom území sa nachádza mnoho vzácnych prírodných útvarov a čarovných zákutí. Je tu mnoho turistických trás, ktoré vás k tým najkrajším prírodným úkazom zavedú. Keďže lokalitou prechádza aj cyklotrasa, vychutnávať si ich môžete aj z bicykla.

Na výber máte náročné aj menej náročné trasy, ktoré uspokoja každého turistu. Gaderská dolina je známa krásnymi jaskyňami a zrúcaninou hradu Blatnica s nádherným výhľadom, ku ktorej vás dovedie náučný chodník. Zrúcanina hradu sa nachádza na strmom kopci v pohorí Veľká Fatra.

Hrad Blatnica bol vybudovaný v druhej polovici 13. storočia, predovšetkým na ochranu významnej obchodnej cesty Magna Via. Po spojazdnení západnejšie situovanej komunikácie stratil Blatnický hrad svoju dôležitosť a význam. Preto ani panovníci nemali oň veľký záujem. Až Révayovci ho rozšírili, v druhej polovici 16. storočia a začiatkom 17. storočia vybudovali veľké predhradie s novými budovami. Po povstaniach význam hradu upadol. V roku 1744 ho dali ešte opraviť, v roku 1790 však už nebol obývaný a odvtedy pomaly pustol.

K zrúcaninám hradu Blatnica sa môžete dostať dvomi spôsobmi. Z Blatnice pešo Gaderskou dolinou, necelé dva kilometre k prvej horárni, od horárne hore na hrad budete kráčať neznačeným chodníkom asi štvrťhodiny. Ak si chcete trasu skrátiť, pustite sa z obce popri kostole na lúku po úbočí vrchu až do sedla, odtiaľ mierne vpravo na hrad. Od rázcestia Gaderskej a Konskej doliny po turistickej značke. Turisticky vyhľadávaným prírodným útvarom je aj Čertova brána, ktorá je známa hlavne tým skôr narodeným. V roku 1921 tu totiž blatnickí rodáci bratia Siakeľovci nakrútili prvý film o Jánošíkovi. Vznikli tu aj ďalšie filmy o Jánošíkovi od režiséra Bielika. Čertova brána sa nachádza v závere Gaderskej doliny a je charakteristická svojimi tesnými skalnatými prevismi a útesmi.

Kľukatými lesnými cestičkami vás budú sprevádzať voňavé borovice a kvetnaté porasty, z ktorých kde tu vykúka aj plesnivec alpínsky. A bude vám žblnkotať krištáľovo priezračný Gaderský potok, pri ktorom je zostrojené krásne odpočívadlo Mlynčekovo.

Mlynčekov je niekoľko a cez drevené korýtka ich poháňa voda z blízkej studne. Kamenné domčeky v obci Blatnica stoja vedľa seba v radovej zástavbe popri kľukatej ceste. Zväčša s veľkými klenutými bránami, ktoré oddeľujú dvor od ulice.

Kúria, kaštieľ, dva kostoly, neďaleko hrad a to všetko akoby v náručí nádhernej veľkofatranskej prírody. Malebné prostredie si všimli aj ďalší filmoví režiséri, ktorí tam nakrúcali aj mnoho celovečerných, dokumentárnych filmov, seriálov a rozprávok.

Dnes odlišným, okrem novostavieb, je medzi domami takzvaný ruský šafranický dom. Postavil si ho obchodník po návrate z Ruska a je kópiou domu s obchodom, ktorý mal aj v Rusku. V Blatnici stojí aj rodný dom bratov Siakeľovcov. Tu sa narodila aj Maša Haľamová, ktorej rodný dom však vyhorel počas vojny. V Blatnici sa nachádza aj dom s pamätnou tabuľou prvej slovenskej botaničky Izabely Textorisovej, na bývalej pošte, kde pôvodným povolaním poštárka, pracovala.

Zrúcanina hradu Blatnica objektívom O. Kleinovej