Futbalisti odštartovali prípravu bez viacerých známych mien

Futbalisti FK Železiarne Podbrezová počas prvého tréningu na umelej tráve na Skalici. Foto: M. Gončár

Už v tretí deň nového roka sa zišli futbalisti FK Železiarne Podbrezová, aby odštartovali prípravu na jarnú časť Fortuna ligy. Tá sa začne v polovici februára. Na prvom tréningu chýbali stálice – Michal Breznanik a Erik Grendel, ale aj objav sezóny, útočník Moses Cobnan. Naopak, k tímu sa pripojila nová avizovaná posila Patrik Blahút.

Dvadsaťpäťročný stredopoliar prišiel na Horehronie z Pohronia, s ktorým bude náš klub spolupracovať. „Hľadali sme hráča, ktorý do hry prinesie absolútnu rýchlosť. A to Paťo Blahút spĺňa. Teraz bude najdôležitejšie, aby sme ho čo najrýchlejšie, spolu s mladými hráčmi, zapracovali do tímu,“ povedal Roman Skuhravý, tréner nášho družstva. Zároveň prezradil, že príprava bude o detailoch. „Vieme, čo chceme. Na každý zápas sa túžime pripraviť čo najlepšie. Je pre nás dôležité, aby sme zlepšili všetky fázy hry. Napríklad, radi by sme strieľali viac gólov. Aj k tomu budeme smerovať náš tréningový proces,“ doplnil český kormidelník.

Hráči sa budú pripravovať v domácich podmienkach. Naplánovaných majú niekoľko stretnutí a tréneri budú pozorne sledovať všetkých svojich zverencov. „Odohráme aj viacero dvojzápasov. Chceme, aby boli hráči čo najviac kondične vyťažení, mali rovnakú minutáž a nemuseli nič dobiehať. Verím, že budeme zdraví a zvládneme, čo sme si naplánovali. Ale až samotná súťaž ukáže, ako sme sa pripravili,“ doplnil R. Skuhravý.

Obnovené zranenie

Miroslav Poliaček, generálny manažér klubu, má v tomto období taktiež plné ruky práce. Spoločne s vedením riešil predaj Cobnana, ale i príchod nových posíl či zdravotný stav kádra. „Mám jednu zlú správu. Peťovi Kováčikovi sa obnovila únavová zlomenina a musel sa znovu podrobiť operácii. V tomto smere nás to trošku pribrzdí. Naopak, teší nás, že sa po zranení vracia Jozef Špyrka,“ povedal. Na margo ambícií pripomenul, že pre nováčika bola v úvode ročníka cieľom prvá šestka. Podbrezová je v situácii, že je od tejto méty len krôčik. „Každá cesta by mala mať nejaký cieľ. Verili sme v účasť v nadstavbe a dnes sme k nej blízko. Ak postúpime, nechceme sa jej len zúčastniť. Ambície budeme mať aj tam. Chceme trápiť silné tímy. Veľmi sa na to tešíme. Ak sa všetko podarí, znova privítame najsilnejšie mužstvá ligy. Vyzerá, že aj boj o titul bude zaujímavý, takže liga bude mať určite svoje grády,“ doplnil.

Nechýba pokora

Dvojica mladých podbrezovských futbalistov Andy Masaryk (vľavo) a Dávid Ovšonka.Umiestnenie v horných poschodiach tabuľky automaticky znamená aj prípadný boj o pohárovú Európu. O čom sa dlhšie šuškalo, naberá dnes reálne kontúry. „Nechceme mať veľkohubé vyhlásenia. Ale pokiaľ sa bude dať, zabojujeme aj v tomto smere. Pristupujeme k tomu ale s pokorou,“ pokračoval M. Poliaček.
Čo sa týka zloženia kádra, prestupové obdobie je len v ranom štádiu, preto sa do začiatku súťaže môže udiať čokoľvek smerom dnu i von z kádra. „Ukazujú sa nám aj zaujímaví chlapci z mládeže, ktorým chceme dať priestor. Uvidíme, ako sa bude vyvíjať príprava. Mužstvo chceme omladiť, ale určite sa nesplašíme a nebudeme brať všetko, čo nám príde pod ruku. Veríme systému a tomuto kádru,“ povedal.

Okrem prípravy tímu, príchodov i odchodov a všetkých ostatných povinnosti myslia v klube aj na infraštruktúru. V Zelpo aréne, ale najmä v jej útrobách, vládne momentálne stavebný ruch. „V dolnej časti budovy riešime rozcvičovňu a prerábame kabínu „áčka“. Renovujeme aj miestnosť na regeneráciu, chodbu či izoláciu. Chceme, aby mali hráči zvýšený komfort. Máme tiež vízie do budúcnosti, čo sa týka tréningových plôch, takže ani v tomto smere nechceme zaspať,“ doplnil generálny manažér.

Dlhá prestávka

Na zimnú prípravu sa tešili aj samotní protagonisti, hoci všeobecne platí, že hráči ju príliš neobľubujú. Boris Godál, kapitán mužstva, sa ale na prvý zraz tešil. „Voľno bolo dlhé a aj jesenná časť sa skončila skoro. Preto som rád, že už som tu, a to isté platí aj o ostatných chalanoch. Príprava nebude dlhá, preto musíme zo seba vydať všetko. Verím, že sa nám budú vyhýbať choroby a zranenia. Túžime byť ešte lepší ako na jeseň,“ povedal B. Godál.

Po odchode Breznanika a Grendela bude patriť najskúsenejším hráčom v kádri železiarov, no pre ostrieľaného stopéra nepôjde o nič nové. Kapitán železiarov zažil vo futbale veľa. Je ošľahaný skúsenosťami, ktoré postupne odovzdáva mladším spoluhráčom. „Videli sme, že mladí sa dobre učia a zobrali si naše rady, ktoré sme sa im snažili odovzdať. Teraz prichádza ich čas, aby prevzali opraty do vlastných rúk. Dúfam, že spolu vytvoríme konkurencieschopné mužstvo rovnako, ako tomu bolo na jeseň. Verím, že sa chalani zo strednej generácie a aj tí mladší stanú lídrami a zároveň budú učiť tých mladších,“ dodal B. Godál.