FK Železiarne Podbrezová a Coerver Coaching spájajú sily

 

Futbalový klub Železiarne Podbrezová sa zaradil do spoločnosti popredných slovenských klubov, ako sú FC Spartak Trnava a MŠK Žilina, ktoré v rámci mládežníckej sekcie využívajú modernú tréningovú metódu Coerver Coaching. V Českej republike uvedenú metódu využíva napríklad Viktoria Plzeň, v Anglicku Manchester City, Manchester United a Arsenal Londýn. V Portugalsku, v jednej z najlepších mládežníckych akadémií na svete, je to Benfica Lisabon.

Čo charakterizuje značku, ktorá o sebe tvrdí, že je číslom jeden na svete? Program Coerver Coaching sa v spolupráci s certifikovanými trénermi zameriava predovšetkým na výchovu a individuálny rozvoj mladých hráčov. Aplikovať sa však dá samozrejme aj medzi dospelými.

Coerver sa pri tréningu opiera o vlastnú šesťstupňovú pyramídu:

1.) najprv dokonalá technika a ovládnutie lopty,
2.) dôraz na prvý dotyk s loptou a presnú prihrávku,
3.) schopnosť poradiť si v situácii jeden na jedného, dvaja na dvoch, traja na troch, atď.,
4.) rýchlosť na ihrisku s loptou a bez nej,
5.) zakončenie a streľba,
6.) tímová hra.

„Najskôr je dôležité povedať, že naša metodika Coerver Coaching sa špecializuje na tréning technických zručností hráčov. Myslíme si, že hráči tréningom herných zručností získavajú schopnosť riešiť variabilne rôzne takticky náročné herné situácie. Taktiež im práve táto skutočnosť umožňuje na ihrisku získať viac sebavedomia, keďže im lopta pri nohe nezavadzia. Našou úlohou je vychovávať jedinečných hráčov a hráčske osobnosti. Máme na mysli hráčov, ktorí dokážu prevziať kontrolu nad dianím na ihrisku, a to technicky, takticky i mentálne. V Coerver Coachingu chceme vychovávať hráčov s útočnou mentalitou a myslením, pretože práve takou formou môžeme rozvíjať kreativitu a jedinečnosť všetkých hráčov, bez ohľadu na hráčsku funkciu,“ tvrdí technický riaditeľ Coerver Coaching Slovensko Pavol Gregora.

Pozitívne výsledky si od tejto spolupráce sľubuje aj generálny manažér FK Železiarne Podbrezová Miroslav Poliaček: „Pre metódu Coerver Coaching sme sa rozhodli, pretože by sme boli radi, ak by sme dokázali z prípraviek a žiackych kategórií využiť v dorasteneckom veku čo najviac našich chlapcov. Chceme sa vyhnúť tomu, aby sme museli v doraste vymeniť viac ako polovicu mužstva, ak chceme byť konkurencieschopní. Pre nás sú v prípravkách dôležité dva faktory. Prvým je čo najväčší počet detí a druhým faktorom, najdôležitejším, kvalitný tréningový proces. Práve metóda Coerver Coaching takýto tréningový proces poskytuje. Je to moderná metóda vedenia tréningov, ktorú využívajú najlepšie kluby sveta. Ja osobne mám s touto metódou skúsenosť z pôsobenia v Žiari nad Hronom. Kategórie pod vedením Coerver trénerov boli po technickej stránke najlepšie. Po presune na veľké ihrisko sa individuálna kvalita ukázala a dnes dosahujú výborné výsledky ako tím. Videl som teda efekt tejto metódy v praxi a niečo podobné chceme vytvoriť aj v tomto klube. Chceme spoluprácu medzi Coerverom a našim klubom ďalej rozvíjať. Máme za sebou už prvý kurz, do mesiaca by sme mali absolvovať ďalší. Prioritou je mať v prípravkách čo najväčší počet Coerver trénerov, ktorí zabezpečia kvalitný tréningový proces a vychovajú tak zaujímavých chlapcov pre dorastenecké kategórie a seniorský „A“-tím.“

Tréningové jednotky sú prednostne zamerané práve na základných šesť aspektov. A čo je hlavné, Coerver nehľadí na to, či podľa neho trénuje úplný začiatočník a sedemročný školák, alebo šestnásťročný dorastenec, ktorý už len potrebuje zlepšiť špecifické zručnosti. Program tak rešpektuje individuálne potreby i schopnosti každého jednotlivca. Zábava, ale pritom tiež náročná príprava v súťaživej forme, prispôsobená veku každého hráča. To je mottom všetkých tréningových jednotiek Coerver.