Dôležité je dodržiavanie hygieny a dostatočná informovanosť

 

Prítomnosť koronavírusu neobišla ani Slovensko. Na mieste je preto zdravá opatrnosť a rešpekt. Na COVID-19 neúčinkujú antibiotiká a overená očkovacia látka zatiaľ neexistuje. Základom je dobrá informovanosť z overených zdrojov, dodržiavanie základných hygienických pravidiel a nepodliehanie panike.

Dôležité je pripomenúť, že nie každé ochorenie s kašľom, horúčkou, sťaženým dýchaním, bolesťou svalov a kĺbov musí byť COVID 19. Napriek tomu, že je možné nakaziť sa aj od osôb, u ktorých zatiaľ koronavírus nebol potvrdený, ak ste neboli v zasiahnutých krajinách, či v kontakte s osobami, ktoré uvedené krajiny navštívili, ide s veľkou pravdepodobnosťou o iné akútne respiračné ochorenie alebo chrípku.

Informácie čerpajte iba z overených zdrojov, ako napríklad z Úradu verejného zdravotníctva SR, webových stránok nemocníc alebo poisťovní, nie z nedôveryhodných internetových obežníkov a informácií na sociálnych sieťach.

Základné fakty

Čo je to koronavírus? Koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 bol identifikovaný na konci roku 2019 v Číne a predstavuje nový kmeň vírusu, ktorý u ľudí doposiaľ nebol známy. Ochorenie patrí medzi kvapôčkovú infekciu a odhadovaný inkubačný čas ochorenie je dva až štrnásť dní.

Koho ohrozuje? Predovšetkým ľudí, ktorí boli v posledných 14 dňoch v oblastiach, kde sa koronavírus vyskytuje. Ohrození sú aj ľudia, ktorí sa nachádzali v blízkom kontakte s osobou, u ktorej vírus diagnostikovali v laboratóriu.

Kto sú rizikové skupiny? Vysoké riziko predstavuje pre starších ľudí (65+), ľudí s oslabenou imunitou alebo pacientov s chronickými chorobami, so srdcovo-cievnym, neurologickým, pľúcnym alebo onkologickým ochorením.

Príznaky ochorenia? Vírus sa dá spozorovať na základe niekoľkých hlavých čŕt, ktorými sú horúčka nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, bolesť hlavy, bolesť svalov, celková únava a sťažené dýchanie.

Ako sa pred koronavírusom chrániť

Ako sa hovorí, najúčinnejším liekom je prevencia. Tú obzvlášť v týchto časoch netreba podceniť. Treba dôsledne dodržiavať osobnú hygienu, pravidelne si umývať ruky mydlom pod teplou tečúcou vodou (najmenej dvadsať sekúnd), ak nemáme momentálne prístup k teplej vode a mydlu, použijeme dezinfekčný gél.

Pri kašľaní a kýchaní si ústa a nos zakrývame hygienickou jednorazovou vreckovkou, ktorú následne ihneď vyhodíme. Ak pri sebe momentálne nemáme vreckovku, v žiadnom prípade nekýchame ani nekašleme do dlaní, ale použijeme ohyb lakťa.
Dôsledne treba dbať na čistotu bezprostredného prostredia (čistenie dotykových povrchov – kľučky, mobily, stôl a pod.) a obmedziť nosenie náramkov a iných predmetov na rukách.

Vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky prechladnutia alebo ochorenia dýchacieho traktu.

Dodržiavať osobný odstup (najmenej 1 meter), zbytočne si nepodávať ruky. Nevyhľadávať miesta s vysokou hustotou ľudí, ak to nie je nevyhnutné.

Ostať doma v prípade príznakov prechladnutia, bolesti hrdla, zvýšenej teploty a kašľa a neprijímať návštevy.

Zamedziť zdieľaniu používania uterákov, riadov a iných osobných predmetov s členmi rodiny, o to dôslednejšie v práci s kolegami.

Ak sa príznaky zhoršia, zavolať svojmu lekárovi alebo kontaktovať Úrad verejného zdravotníctva SR a neohlásene nenavštevovať ambulanciu alebo pohotovostnú službu.

Mať doma základné lieky na zníženie horúčky.

Pravidlá pre čisté ruky:

1. každé umývanie rúk má trvať 40 – 60 sekúnd,
2. navlhčite si ruky teplou vodou a naberte si dostatočné množstvo mydla,
3. ruky si potierajte spôsobom dlaň o dlaň, pokračujte preložením dlane pravej ruky na chrbát ľavej ruky s čistením vnútorných strán prstov a opačne,
4. trením čistite spojené prsty pravej ruky proti ľavej ruke a opačne, následne zovrite prsty jednej ruky do dlane a potierajte si ich oproti druhej dlani,
5. nasleduje čistenie ľavého palca krúživým pohybom pravou rukou a opačne,
6. ľavú dlaň si čistite krúživým pohybom spojenými prstami pravej ruky a opačne,
7. ruky si opláchnite vodou a dôkladne utrite jednorazovou utierkou alebo čistým uterákom.

Umývanie rúk s dezinfekčným prostriedkom na báze alkoholu:

1. naberte si dezinfekčný prostriedok do dlaní a naneste ho na celý povrch rúk,
2. preložte dlaň pravej ruky na chrbát ľavej ruky, čistite vnútorné strany prstov a opačne,
3. trením si čistite spojené prsty pravej ruky proti ľavej ruke a opačne,
4. uzavrite prsty jednej ruky do druhej dlane a potierajte nimi druhú dlaň,
5. krúživým pohybom si čistite ľavý palec pravou rukou a opačne,
6. spojenými prstami pravej ruky čistite krúživým pohybom ľavú dlaň a opačne,
7. keď ruky vyschnú, sú vydezinfikované.

Ruky si umývajte:

– po každom návrate domov (do práce) a z vonkajšieho prostredia,
– pri akomkoľvek pocite nečistých rúk,
– po ceste v prostriedkoch hromadnej dopravy,
– pred, počas a po príprave jedla,
– pred konzumáciou jedla,
– po každom použití toalety,
– pred manipuláciou s bábätkom a po výmene znečistenej plienky,
– po manipulácii so zvieratami a ich krmivom,
– po manipulácii s odpadom a odpadovým košom,
– pred a po návšteve nemocnice, lekára.

Ako vyrobiť rúško doma?

Výskumy z krajín postihnutých ochorením COVID-19 preukázali, že nosenie rúšok môže pomôcť úplne zamedziť šíreniu nákazy, najmä pri kontakte s chorými. Momentálne sa však rúška stali podpultovým tovarom. Ak ich nemôžete zohnať, skúste prezrieť vašu autolekárničku, či náhodou neobsahuje rúško aj ochranné rukavice, či dezinfekčný gél, poprípade dezinfekčné utierky. Ak nebudete mať šťastie ani tam, v prevencii šírenia koronavírusu vám pomôžu aj podomácky vyrobené rúška.

Na výrobu rúška doma potrebujete:

hrubé papierové vreckovky/utierky, hrubšiu gázu, potreby na šitie, obyčajné gumičky, spinkovač.

Postup pri výrobe rúška:

pripravte si hrubšiu papierovú vreckovku vo veľkosti, aby vám sedela na tvár (môže byť obdĺžnikového alebo štvorcového tvaru, dôležité je, aby vám priľahla k tvári).
Kratšie konce obšite (ak nemáte potreby na šitie, oblepte lepiacou páskou), boky zahnite, vnútra pripravte tak, aby sa do pásky dali ešte vložiť gumičky.
Na každú stranu vložte dve obyčajné gumičky, ktoré budú slúžiť ako uchopenie masky na ušiach. Gumičky prišijete k rúšku alebo použijete spinkovač, aby ste ich upevnili vo vreckovke.

Do strednej časti (v mieste, ktoré bude prekrývať váš nos a ústa) umiestnite ešte kus hrubšej gázy a prispinkujte.

Vhodné je, aby rúško malo v hornej časti, pri nose, všitý aj kus drôtu, ktorým si rúško prispôsobíte k nosu.

Pravidlá karantény

1. Svojmu lekárovi telefonicky oznámte, že ste sa vrátili z krajiny, v ktorej bol potvrdený koronavírus. Prípadne, ak ste boli v kontakte s človekom, u ktorého bol koronavírus potvrdený.
2. Lekár vystaví automaticky práceneschopnosť z dôvodu karantény pre COVID-19.
3. Ak nechcete ohroziť svojich blízkych, možno využiť zariadenia ministerstva vnútra.
4. V karanténe je automaticky celá domácnosť.

Ak ste v karanténe, musíte minimalizovať sociálne kontakty. Znamená to, že neprijímate návštevy, nechodíte vonku. Platí zákaz cestovania po Slovensku. V prípade karantény nesmiete chodiť do práce. Ak vám to charakter práce dovolí, môžete požiadať o tzv. home office. Nesmiete chodiť ani na nákup. Je potrebné požiadať o pomoc niekoho z rodiny, prípadne obecný úrad. Ak sa vyskytne u vás niektorý z príznakov, ako je horúčka, kašeľ, dýchavičnosť, okamžite kontaktujte ošetrujúceho lekára a miestne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. Aj na venčenie psa si treba vybrať čas, kedy na ulici nestretnete ľudí. Nevyhnutné sú samozrejme ochranné pomôcky. V domácom prostredí je nutné pravidelné vetranie, dezinfekcia povrchov v domácnosti častejšie, ako obvykle.

Čo jesť, aby sme vírus porazili

Jedálniček by mal byť zdravý a pestrý. Beta-glukán podporuje likvidáciu vírusov. Nájdete ho v ovsených vločkách, ryži natural, hlive ustricovej, v hubách šitake a v banánoch. Podľa odborníkov je zinok dôležitý, aby zabránil prilepiť sa vírusu a jeho rozmnožovaniu. Jedzte preto strukoviny, obilniny, tekvicové semená, orechy, ale aj horkú čokoládu, či pastilky so zinkom. Pri prvom kontakte vírusu s organizmom na sliznici je dôležitý vitamín A. Sťažuje priľnutie na sliznici. Jedzte preto oranžovú, žltú, červenú a tmavozelenú zeleninu a ovocie. Vhodná je paprika, špenát, ružičkový kel, paradajky, vňate, marhule, ale aj batáty. Na posilnenie imunity užívame vitamín C. Podporuje schopnosť bielych krviniek dostať sa na miesto, kde sa vírus chytí alebo napadne bunky. S každým hlavným jedlom jedzte veľa zeleniny a ovocia, prípadne v malých dávkach pri každom jedle užívajte vitamín C. Pozoruhodný je vitamín D, ktorý bráni schopnosti vírusov množiť sa. Vhodné je preto jesť ryby. Vzhľadom na ročné obdobie a nedostatok slnečných lúčov, je potrebné užívať výživové doplnky.

Aby sme zostali zdraví

Nepime alkohol – jeho konzumácia znižuje imunologickú ochranu organizmu a zvyšuje náchylnosť na niektoré choroby.

Sladkosti nahraďme ovocím – imunitu totiž ničí priveľa cukrov, polotovarov, chemických farbív a konzervantov v jedle.

Nechytajme si tvár – v autobuse, v nákupnom stredisku, vo výťahu, pri platbe mincami, pri stláčaní kľučky, všade sa týchto miest dotýka veľa ľudí, nechytajme si preto tvár. Miesta, ktorých sa dotklo veľa ľudí, sú ideálnym miestom na prenos choroboplodných zárodkov na ruky a cez ne na tvár či na sliznice.

Otužujme sa – sprchovať sa treba od nôh hore, až po tvár. Teplejšiu vodu striedame s chladnou a striedame trikrát. Končíme vždy studenou vodou. Ráno sa otužujme dvakrát dlhšie ako večer.

Spánok je dôležitý – ak telu nedoprajeme dostatok spánku, do všetkých úkonov musíme investovať raz toľko energie a v konečnom dôsledku nás znova unaví. A tak telo nemôže odolávať vírusom a baktériám.

Obmedzme stres – stres je veľkým „pomocníkom“ pri ničení imunity. Snažme sa preto myslieť pozitívne. Aj keď nie je dôvod na smiech, snažme sa aspoň usmievať, aby sme potlačili symptómy dlhodobého stresu. Úsmev pomáha imunite.

 

Opatrenia platné od 16. marca 2020

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ako príslušný orgán štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva, podľa zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia z dôvodu vyhlásenia mimoriadnej situácie na území SR vládou SR, v súlade s uznesením vlády SR z 15. marca 2020, nariadil:

s účinnosťou od 16.marca 2020 sa na štrnásť dní uzatvárajú všetky maloobchodné prevádzky a všetky prevádzky poskytujúce služby okrem:

1. predajní potravín, mäsa, chleba a pečiva, ovocia a zeleniny, predajní potravín na osobitné výživové účely pre dojčatá a malé deti a predajní potravín na osobitné lekárske účely,
2. lekární, predajní a výdajní zdravotníckych pomôcok,
3. predajní drogérie,
4. čerpacích staníc pohonných hmôt a palív,
5. predajní novín a tlačovín,
6. predajní s krmivom pre zvieratá a veterinárnych ambulancií,
7. prevádzok telekomunikačných operátorov,
8. prevádzok verejného stravovania a stánkov s rýchlym občerstvením,
9. prevádzok poštových, bankových a poisťovacích služieb,
10. prevádzok internetových obchodov (eshop) a donáškových služieb.
Na obdobie štrnásť dní sa zakazuje prítomnosť verejnosti v prevádzkach verejného stravovania a stánkov s rýchlym občerstvením. Zákaz sa nevzťahuje na predaj mimo prevádzku stravovacích služieb (napríklad prevádzky rýchleho občerstvenia s okienkom výdaja alebo predaj pokrmov so sebou, bez vstupu do prevádzky.