Deti strávili nezabudnuteľné dva týždne v Repišti

 

Aj tento rok pripravili Železiarne Podbrezová letné tábory pre deti našich zamestnancov. Ako prvý sa uskutočnil v dňoch 1. až 15. júla dvojtýždňový tábor v Repišti.

Pod záštitou CK Agentúry O.K. Voľný čas, ktorá zabezpečila bohatý program počas celých štrnástich dní, boli deti vo veku šesť až šestnásť rokov ubytované na Chate u daniela. Každý týždeň bol pre deti pripravený iný program. Témy v tomto roku boli „Lovci z brloha drakov“ a „Hrdinovia hviezdnych svetov – Návrat Padawanov“.

 

Budovanie osád sa deťom páčilo. Foto: CK Agentúra O.K. Voľný čas

 

Prvý týždeň, po príchode do tábora a ubytovaní v Chate u daniela v nádhernom prostredí severozápadnej časti Štiavnických vrchov, sa deti oboznámili s prvou témou, ktorá bola už na prvý pohľad zaujímavá:

„Kde bolo, tam bolo, bolo raz jedno malé údolie, v ktorom bývali lovci drakov. Každý rok v lete sa nad údolím prehnala armáda drakov, ktorá občas vystrašila aj samotných lovcov. Stará legenda hovorila, že armáda drakov stále hľadá svojho strateného kráľa, ktorého lovci zranili pri poslednej výprave, keď bránili údolie proti dračiemu ohňu. Odvtedy kráľa draka nikto už nevidel až do posledného leta. Vtedy syn náčelníka lovcov objavil na brehu horskej bystriny blízko brloha dračí zub. Nové proroctvo hovorilo, že ten kto získa sedem dračích zubov, sa stane pánom brloha drakov a získa dračiu silu jeho kráľa. Táto sila mu prinesie neporaziteľnosť a ochranu celého údolia lovcov z brloha drakov.“

 

K letným táborom neodmysliteľne patrí zakladanie táborového ohňa

 

V druhej časti programu, počas druhého týždňa, čakal na deti fantasy detský tábor inšpirovaný filmovou ságou Hviezdne vojny. Obsah nového týždňa predstavili animátori deťom hneď na jeho začiatku:

„Hviezdna vojna medzi kadetmi a vírusom XERXES skončila víťazstvom mladých kadetov. Planéta Kryptón sa ubránila a Skylight sa vydal na cestu domov s celou posádkou kadetov. No na planétu Zem nedorazil. Stratil sa za veľmi záhadných okolností. Miesto skutočného Skylightu pristál na planéte Zem jeho klon bez akejkoľvek posádky. Našťastie palubný denník klonu si uchoval svoju dráhu, takže bolo jasne vidieť, z ktorej časti vesmíru štartoval. Bola to tajomná čierna hviezda, ktorá sa kŕmila energiou celého vesmíru. Je možné, aby kadeti uviazli v blízkosti hviezdy? Na záchrannú misiu však treba skúsených kadetov. Jedine Padawani, učni majstra Yodu, to môžu dokázať. Možno to budeš práve ty, kto sa stane Padawanom a zachráni stratenú posádku kadetov.“

 

U detí sú obľúbené aj hry v bazéne, napríklad veľká vodná vojna

 

Viac o táborových aktivitách v letnom tábore v Repišti nám povedal Ladislav Moško z CK Agentúry O.K. Voľný čas: „V doplnkovom a večernom programe sme zažili kúpanie v táborovom bazéne, športové hry na multifunkčnom ihrisku, veľkú vodnú vojnu, penovú párty, ohnivú veselicu lovcov drakov (úvodná diskotéka s programom), oheň života (táborový oheň s opekaním špekáčikov), nočný lov (večerná zážitková hra), cestu odvahy (nočná hra), hru lovci kontra draci (zážitková hra) či karneval (maškarná veselica).“

Po návrate z tábora v Repišti sme sa detí opýtali, či už niekedy predtým boli v tomto tábore, ako sa im tento rok páčilo a čo ich zaujalo najviac:

Lucia BAKŠOVÁ, 16 rokov

– Bola som v Repišti druhýkrát a bolo to úplne super, najlepší tábor na svete. Program sme mali rozdelený na dve časti, prvý týždeň boli lovci drakov a druhý týždeň hviezdne vojny. Vyšlo nám aj počasie, chodili sme sa kúpať a boli sme na rôznych výletoch. Večer boli samozrejme aj nejaké opekačky alebo diskotéky, tie k táborom asi neodmysliteľne patria.

Nina KLESKEŇOVÁ, 15 rokov

– Takisto som bola v tomto tábore druhýkrát, ale naposledy som bola v Repišti pred deviatimi rokmi ako prváčka, tak som si to chcela teraz zopakovať. Za ten čas sa to trochu zmenilo, ale niektoré veci som si pamätala aj z môjho prvého pobytu. Tábor bol perfektný, zažili sme úžasné dva týždne, vyšlo nám počasie a chodili sme sa aj kúpať. Najviac sa mi páčili nočné hry, no chodili sme aj na rôzne prechádzky a mali sme zaujímavé hry.

Christián JURAŠÍK, 15 rokov

– V tomto tábore som bol už tretí rok po sebe a vraciam sa tam preto, lebo ma to stále neomrzelo a je to jednoznačne najlepší tábor, v akom som kedy bol. Bol som tam teraz predposledný rok, budúci už budem posledný, a určite viem, že do Repišťa chcem ísť opäť. Najviac sa mi páčilo, keď sme budovali osady, to bolo určite najlepšie, lebo sme pracovali ako kolektív. Fajn boli aj nočné hry.

Miroslava ŤAŽKÁ, 10 rokov

– Bola som v Repišti už minulý rok a keďže sa mi páčilo, šla som do tohto tábora opäť. Bolo tam super a odniesla som si odtiaľ veľa zážitkov. Páčilo sa mi to, keď sme boli v bazéne a hrali sme sa, alebo keď bola zvolávačka a chodili sme von. Teraz sa mi v tábore páčilo viac ako vlani. Chodili sme sa kúpať a chodili sme aj na prechádzky, boli sme napríklad na Zlatom vrchu.

Tamara MÔCIKOVÁ, 15 rokov

– V tomto tábore som už raz bola, ale bolo to dávnejšie, asi pred piatimi rokmi. Tento rok bolo výborne, bol to asi najlepší tábor, v akom som kedy bola. Páčilo sa mi veľa vecí a je naozaj ťažké vybrať z toho všetkého len jednu.

Alica NEMČOKOVÁ, 13 rokov

– V Repišti som bola šiesty rok po sebe, čiže už to tam celkom poznám a rada sa do tohto tábora vraciam. Za tie roky to viem porovnať a môžem povedať, že tento rok boli asi najlepší animátori. Takisto bol výborný kolektív, takže v tábore bolo veľmi dobre. Najviac sa mi páčilo stavanie osád, ale aj zážitky na izbe.