Cyklokros na Štiavničke s medzinárodnou účasťou

Jakub Pančík na trati. Foto: A. Medveďová

Dňa 9. októbra odštartoval v Podbrezovej, v miestnej časti Štiavnička, nový ročník Slovenského pohára v cyklokrose. Prvé kolo bolo zároveň pre Elite kategórie zaradené do kalendára UCI C2, čo znamenalo, že juniori, ženy a muži bojovali o body do UCI rankingu. Celkovo 265 štartujúcich zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Belgicka bojovalo o víťazstvá v ôsmich kategóriách.

Ako prví odštartovali mladší žiaci, ktorých bolo tridsať. O minútu po nich vyrazilo na trať aj 28 žiačok. Medzi chlapcami zvíťazil Daniel Szilasi (Superior MTB team), domáci pretekár Jakub Pančík (ŠK Železiarne Podbrezová a.s.) vybojoval druhé miesto. Stupne víťazov doplnil Šimon Tkáč (Športový klub Topoľčianky) na treťom mieste. Medzi dievčatami si prvé tri miesta podelili pretekárky z klubu Cyklistická Tour, keď prvá bola Karolína Bortelová, druhá jej setra Romana a bronz patril Natálii Letkovej.

Ďalej pokračovali v programe starší žiaci, tých bolo 23 a o minútu po nich odštartovalo deväť kadetiek. V kategórii starších žiakov zvíťazil Milan Húsenica (Športový klub Topoľčianky), druhý bol Peter Vlček (PROefekt KOŠICE) a tretí Martin Stano (Športový klub Topoľčianky). Prvá z kadetiek preťala cieľovú pásku Vanesa Šatková (CK EPIC Dohňany), druhá bola Stanislava Sikelová (CyS – Akadémia Petra Sagana) a tretia Lucia Hudoková (CK EPIC Dohňany).

V kategórii kadetov si zmeralo sily 36 pretekárov a najlepší bol Filip Záhorec (MŠK Žiar nad Hronom – CK). Druhý skončil Martin Surman (CK CYKLOGLAJZA BB) a tretí Dominik Sochan (MŠK Žiar nad Hronom – CK). S minútovým odstupom po kadetoch vyšli na trať aj kategórie MASTER. Spolu 26 cyklistov štartovalo v kategórii Masters A. Tieto preteky boli jasnou záležitosťou Milana Barényiho (TREK KCK OSLANY). Druhý skončil Martin Čangel (TREK KCK OSLANY) a tretí finišoval Tomáš Legnavský (OUTSITERZ). V kategórii Masters B štartovali šiesti pretekári. Vyhral Branislav Kacina (CLIMBERG SPORT TEAM) pred Miroslavom Kováčikom (CK ROUTE 66 Brezno) a Ondrej Glajza (SCK Pieniny) bol klasifikovaný na tretej pozícii. Do kategórie Masters C spadali štyria účastníci. Zvíťazil Milan Jánošík (Klub nadšencov amatérskej cyklistiky), striebro získal Jaroslav Ulík (OŠK TATRAN Liptovská Osada) a bronz Vlastimil Illík (ŠK CK Nitra). Štartovali aj štyri ženy v kategórii Masters. Zvíťazila Martina Šichtová (CYKLISTICKÁ TOUR) pred Kristínou Koscovou ( P2R Bike Team) a Janou Kossuthovou (Novomestský Superbiker).

Na štart v kategórii juniorov sa postavilo 40 cyklistov. Okrem slovenských pretekárov sa predstavili aj maďarskí, českí a poľskí jazdci. Zvíťazil náš cyklista Matthias Schwarzbacher (ŠK Železiarne Podbrezová a.s.) a pripísal si na svoje konto 40 UCI bodov. Druhý bol Ondřej Novotný a tretí Jakub Kuba (obaja TEAM DUKLA PRAHA). Zo Slovákov bodoval ešte Lukáš Vranák (CK EPIC Dohňany) na šiestom mieste, čím získal osem UCI bodov a Samuel Fedor (ŠK Železiarne Podbrezová a.s.) obdržal za deviatu pozíciu dva UCI body.

Ďalšími kategóriami, ktoré bojovali o UCI body, boli ženy a juniorky. Na štarte sa prezentovalo 19 pretekárok. Okrem Sloveniek to boli aj Maďarky a Belgičanka. Zvíťazila Viktória Chladoňová (CLIMBERG SPORT TEAM), druhá bola Tereza Kurnická (CYKLOSTORE Trenčín) a tretia skončila Belgičanka Audrey De Keersmaekerová (De Ceuster – Bonache Cycling Team).

Štartová listina kategórie mužov a U23 obsahovala tridsať mien, z toho trinásť Slovákov, osem Čechov, päť Poliakov a štyroch Maďarov. Najsledovanejšia Elite kategória absolvovala 10 okruhov. Od štartu sa ujali vedenia českí pretekári – Šimon Vaníček (ČEZ Cyklo Team Tábor), Jakub Říman (TJ Auto Škoda Mladá Boleslav) a Patrik Černý (Expres CZ-Tufo Team Kolín). V tomto poradí nakoniec aj prišli do cieľa.