Hrad Ľupča hostil diplomatov z tridsiatich štyroch krajín

 

Gizelina sála patrí na hrade Ľupča k jednej z najkrajších
Gizelina sála patrí na hrade Ľupča k jednej z najkrajších. Foto: I. Kardhordová

 

Na hrade Ľupča sa 10. mája stretli diplomati z tridsiatich štyroch krajín sveta. Akciu s názvom: „Diplomatic Trip“, ktorá zvyčajne trvá dva dni, organizuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky každý rok v inom kraji. Hlavným cieľom je v priateľskej a neformálnej atmosfére predstaviť veľvyslancom rôzne kúty Slovenska.
Počas návštevy Banskobystrického kraja mali diplomati, ktorí sú akreditovaní v Slovenskej republike, možnosť spoznať krásy Banskej Bystrice, Španej Doliny či Banskej Štiavnice a neobišli ani hrad Ľupča, ktorý je horehronskou dominantou.
Ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka, spolu s manželkou, ostatných členov delegácie a predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Jána Luntera privítal na hrade Ľupča generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová Vladimír Soták, ktorý prítomných v stručnosti oboznámil s dlhoročnou tradíciou podbrezovských železiarní. Po usadení v Gizelinej sále nasledoval obed a prezentácia ľupčianskych oblátok. Následne sa uskutočnila prehliadka hradu.

Pri tejto príležitosti sme sa opýtali ministra zahraničných vecí a európskych záležitosti Miroslava Lajčáka aké sú jeho dojmy z dnešnej návštevy:
– Som veľmi rád, že sme v Banskobystrickom kraji, pretože po minulé štyri roky to nebolo možné. Je to aj symbolika 75. výročia Slovenského národného povstania a sme tu tesne po oslavách konca vojny.
Keď sme sa rozhodli, že vezmeme veľvyslancov do Banskobystrického kraja, tak sme hľadali to najkrajšie, čo kraj ponúka a samozrejme hrad Ľupča bezpochyby patrí medzi najkrajšie dominanty. Som veľmi rád, že pán Soták súhlasil a že nám pripravil bohatý program. Doprialo nám aj počasie, čomu sa veľmi teším nielen ja, ale aj kolegovia veľvyslanci, ktorí sú s návštevou hradu veľmi spokojní. Už teraz viem, že viacerí z nich sa sem budú vracať vo svojom voľnom čase s vlastnými delegáciami. Diplomatic Trip sa stáva peknou tradíciou, ktorej cieľom je, aby sa ho zúčastnili veľvyslanci, nielen z Bratislavy, ale aj z Viedne a Prahy, ktorí sú pre Slovensko akreditovaní. Je to možnosť, ako sa spolu aj neformálnejšie porozprávať. Podľa mňa je veľmi dôležité, aby veľvyslanci spoznali a hlavne pochopili našu krajinu – jej prírodu, kultúru, tradície a zvyky. Potom úplne inak informujú svoju vládu o krajine, ktorú poznajú. Chcem, aby si k Slovensku vytvorili dobrý vzťah, pretože to je nesmierne dôležité.
K dobrej vizitke krajiny bezpochyby prispela aj reprezentatívna návšteva hradu a vizitka Železiarní Podbrezová, pretože to nie je len o fabrike, ale aj o rozvoji celého kraja. Železiarne dávajú ľuďom v regióne prácu, čo je veľmi dôležité a prispievajú na šport, kultúru a zrenovovali aj krásny Ľupčiansky hrad… Oceňujem túto filantropickú činnosť, o ktorej som rozprával aj mojim kolegom.