Čaro golfu objavujú v tábore na Táľoch

Golfistka Zuzana Kamasová so skupinkou starších detí. Foto: M. Gončár

Akciová spoločnosť Železiarne Podbrezová organizuje aj počas tohto leta denný detský golfový tábor. Počas piatich týždňových turnusov sa v rezorte Tále vystriedajú ratolesti nielen zamestnancov železiarní, ale cestu si nachádzajú malí športovci z celého okolia.

Viaceré deti sa pod dohľadom skúsených trénerov učia základom golfu. Iné s týmto športom už majú skúsenosť a zdokonaľujú sa v tom, čo si vyskúšali v minulých rokoch. Deti sa na Tále rady vracajú, veď v krásnom prostredí majú okrem športovania pripravených množstvo aktivít. Získavajú nové priateľstvá a najmä zážitky. Počas dňa usilovne trénujú alebo oddychujú v bazéne.

Pod dohľadom profesionálov

Deťom sa venujú skutoční golfoví odborníci. Medzi trénermi nechýba tento rok Zuzana Kamasová, bývalá slovenská reprezentantka, ktorá ako prvá golfistka zo strednej a východnej Európy vyhrala profesionálny turnaj. Ako sama hovorí, golf naučí deti pravidlám, úcte a pomoci druhému.

„Keďže sme v skupinkách, spolupráca a pomoc je nevyhnutná, napríklad pri hľadaní loptičky alebo v tímových súťažiach. Dôležitá je tiež disciplína. Je nás viac, musíme sa často presúvať a keby neexistoval poriadok, vládol by chaos,“ povedala bývalá profesionálka. Ako dodala, podobné tábory sú zväčša mixom začiatočníkov a tých, ktorí už majú s golfom skúsenosť. „Snažíme sa deti viesť k tomu, aby si šport zamilovali a v golfe našli niečo pozitívne. Ukazujeme im rôzne techniky. No asi najzaujímavejšie je pre ne ihrisko Little Bear,“ pokračovala.

Tréner Aleš Svěntek s najmladšími golfistami. Foto: M. GončárNa otázku, či vidí vo svojich zverencoch talenty, ktoré by ju mohli nasledovať, odpovedala opatrne. „Záleží na samotných deťoch. Často sa stretávam s talentmi, ale v istom veku ich prestane golf baviť alebo prídu iné záujmy. Z dlhodobého hľadiska teraz ťažko povedať, ktoré deti sa môžu v budúcnosti golfu venovať aktívne a možno i profesionálne. Pohybové talenty ale jednoznačne vidím. Už dávno hovorím, že na Slovensku máme v rámci športu veľmi šikovné deti. Záleží však, či sú k nemu vedené, majú čas, priestor a ďalšie podmienky,“ pokračovala úspešná golfistka.

Popularita golfu rastie

Zuzana Kamasová vníma, že golf sa dostáva čoraz viac do popredia slovenskej verejnosti a už dávno neplatí, že ide o šport bohatých. Golfu pomohla, paradoxne, pandémia, ale aj strieborná medaila naturalizovaného Slováka Roryho Sabattiniho na olympiáde v Tokiu. „Tento šport je čoraz populárnejší. Dostáva sa aj na televízne obrazovky oveľa častejšie. Veľa ľudí si našlo opätovný kontakt s prírodou a športom. Môžem povedať, že zažíva u nás naozajstný boom,“ povedala s radosťou v hlase.

Mladá golfistka v akcii. Foto: M. GončárAko profesionálka navštívila mnohé golfové areály po celom svete. Ten na Táľoch jej ale učaroval. „Ide o famózny rezort a pre podobné detské tábory je ako stvorený. Ihrisko Little Bear, ktoré máme k dispozícii, je úžasné a široko-ďaleko nie je podobné. Ide akoby o zmenšenú formu veľkého ihriska. Decká to teda neprestane baviť, keďže ešte nevedia dávať dlhé prvé rany. Čiže Little Bear je ideálne, rovnako ako počasie počas tohto turnusu. Celé tunajšie prostredie je prekrásne,“ dodala v závere Z. Kamasová.

Nenudia sa

Okrem hrania golfu si deti v tábore našli aj nových kamarátov. Foto: M. GončárDeti majú počas tábora na Táľoch pestrý program. Okrem golfu majú pripravené rôzne aktivity, hry či kúpanie. Aj preto sa väčšina z nich na toto miesto rada vracia. „Decká sa ráno postupne schádzajú a kým sa dajú všetky dokopy, majú pripravené prekážkové dráhy, kreslenie alebo hry s loptou. Následne sa začína golfová škola. Ešte pred obedom ideme do hotela Stupka plávať a kto chce, môže si čítať rozprávky alebo sa venovať iným aktivitám. Po obede a prestávke sa popoludní znovu venujeme golfu,“ oboznámila s programom Natália Mišaniová, jedna z animátoriek.

Účastníkov neprekvapí ani prípadné zlé počasie. Vždy je pripravený aj náhradný program v prípade, že by vonku pršalo. „V reštaurácii Stodola preberajú starší pravidlá golfu. Tí mladší majú iné aktivity s trénermi, rôzne súťaže alebo hrajú golf s plastovými palicami. Zábavy je veľa, čiže deti sa u nás určite nenudia,“ dodala N. Mišaniová.

***NAŠA ANKETA***

Malí účastníci tábora si chvíle na Táľoch dosýta užili. Spýtali sme sa ich, či sú v tomto tábore prvýkrát, ako sa im páči a akým aktivitám sa venujú.

Michal Weiss, 12 rokov

– V tomto tábore som druhýkrát, vyskúšal som si ho už minulý rok. Veľmi sa mi tu páči, preto som sa sem vrátil. V golfe sa postupne zdokonaľujem. Myslím si, že v porovnaní s vlaňajškom som sa zlepšil. Snažím sa hrať čo najlepšie. Okrem toho máme rôzne aktivity, chodíme do bazéna alebo sa zabávame na ihrisku. Ak sa bude dať, pôjdem aj budúci rok.

Dávid Očenáš, 13 rokov

– Na tábor chodím už tretí rok. Veľmi sa mi páči a je tu sranda. Naučil som sa tiež veľa ohľadom golfu. Myslím si, že mi to celkom ide a asi som sa aj zlepšil. Všetko je super. 

Ema Zajková, 10 rokov

– V tábore sa mi veľmi páči. Bola som aj minulý rok. Myslím si, že v golfe som sa zlepšila. Učíme sa rôzne veci, napríklad čipovať.

Natália Sojková, 7 rokov

– V tábore na Táľoch som druhýkrát. Golf sa mi páči a rada ho hrávam. Myslím si, že sa postupne zlepšujem, ide mi to čoraz lepšie. Chodíme aj do bazéna alebo pozeráme rozprávky. Ak bude možnosť, prídem aj o rok.

Hugo Veselovský, 9 rokov

– V tábore sa mi tento rok veľmi páči. Najviac to, že máme možnosť odpaľovať loptičky a môžeme robiť rôzne aktivity, napríklad ísť do bazéna alebo pozerať rozprávku. Už som tu asi piatykrát a myslím, že v golfe sa zlepšujem. Kedysi som ani nevedel poriadne odpáliť loptičku. Teraz mi to ide oveľa lepšie.

Simona Škantárová, 9 rokov

– V tábore na Táľoch som bola už veľakrát. Tento rok sa mi veľmi páči. Okrem golfu mám rada aj plávanie. Golf ma baví a myslím, že sa v ňom čoraz viac zlepšujem.