Bystrík Vadovič: V Podbrezovej sú najlepšie podmienky pre kolkársky šport

 

Približne desať rokov pracuje na pozícii panvár šupatkár lisovania kaziet v prevádzkarni oceliareň. Do Podbrezovej prišiel kvôli tomu, aby mal lepšie podmienky na svoj šport – kolky.

Bystrík Vadovič pochádza z Trnavy, konkrétne časti Modranka. Do našej spoločnosti mu pomohol dostať sa manažér Kolkárskeho oddielu ŠK Železiarne Podbrezová Pavol Kühnel. „Prišiel som sem, lebo v Podbrezovej sú najlepšie podmienky na prípravu a trénovanie pre kolkársky šport. To bol hlavný dôvod. Chcel som sa zlepšovať a výkonnostne rásť,“ vysvetlil na úvod náš úspešný kolkár.

Prvé kroky v kolkoch začal robiť v trinástich rokoch. Najskôr hrával v klube ŠK Modranka, kde ho priviedol švagor, ktorý tam takisto pôsobil ako aktívny kolkár. „Predtým som hral súťažne aj futbal za mužstvo TJ Stavbár OSP Trnava-Modranka,“ vracia sa k svojim športovým začiatkom Bystrík Vadovič. Nakoniec sa rozhodol, že bude robiť iba kolky a s futbalom skončil. Svoje rozhodnutie ani po rokoch neľutuje. Navyše, jeho záľuba v kolkoch prirodzene vyústila do toho, že začal radiť iným. Dnes sa venuje mládeži ako tréner aj v podbrezovskom klube. Okrem toho hrá kolky na najvyššej možnej úrovni, keďže je stabilným hráčom našich kolkárov v Interlige a pravidelne nastupuje aj vo Svetovom pohári či Lige majstrov.

Bronz z majstrovstiev sveta

Osobný rekord 707 zaznamenal v domácej kolkárni. Foto: I. KardhordováZa svoj najväčší úspech v športe pokladá tretie miesto v súťaži družstiev na majstrovstvách sveta 2017 v nemeckom Dettenheime. Bronzovú medailu vybojoval v drese slovenskej reprezentácie. „Cením si však aj všetky kolektívne úspechy, ktoré sa mi podarilo získať v kluboch, kde som pôsobil. Postupne som hrával za ŠK Modranka, Slavoj Praha, Sparkasse Lambach a ŠK Železiarne Podbrezová,“ priblížil svoju doterajšiu hráčsku kariéru.

Keďže kolky sú aj o individuálnych úspechoch, opýtali sme sa skúseného športovca, ktorý z nich má pre neho najväčšiu hodnotu. Hoci vyhral viacero turnajov a je aj majstrom či vicemajstrom Slovenska jednotlivcov, najviac si váži tri sedemstovkové výkony. Nahrať výkon cez 700 bodov je v kolkárskom športe snom viacerých hráčov, no podarí sa to len tým najlepším. Bystrík Vadovič to dokázal hneď trikrát, keď dva razy zaznamenal výkon 701 (v domácej kolkárni v Podbrezovej a v kolkárni Interu Bratislava) a jeho osobný rekord má hodnotu 707. Podarilo sa mu ho vytvoriť v roku 2012 na domácich dráhach.

Úspešný tréner

V Podbrezovej začal trénovať mládež v sezóne 2014/2015. Momentálne sa nádejným kolkárom venuje spoločne s ďalším mládežníckym trénerom Danielom Mócom. O ich kvalitnej práci svedčí fakt, že podbrezovskí žiaci a dorastenci patria dlhodobo k slovenskej špičke a pravidelne úspešne reprezentujú Slovensko na medzinárodných podujatiach.

„V roku 2001 som absolvoval školenie trénerov tretej triedy a v roku 2003 aj druhej triedy. V tomto období som začal viesť mládež v klube ŠK Modranka,“ priblížil svoje trénerské začiatky Vadovič, ktorý hovorí aj o špecifikách v kategórii žiakov: „Špecifické v našom športe je, že deti až do dovŕšenia štrnástich rokov trénujú a hrajú s guľami priemeru 130, 140 a 150 milimetrov. V tomto období sa učia hrať viac do všetkých kolov, trénujú rozbeh, držanie a vypúšťanie gule. Postupne trénujú hru v dorážke, na jednotlivé kolky a rôzne pozície kolov. Keď majú už viac ako štrnásť rokov, prechádzajú na hranie s guľou s priemerom 160 milimetrov. To je už veľkosť, s ktorou hrávajú aj dospelí. Tu už začíname tréningy viac smerovať k tomu, aby hrali do jednej veľkej ulice, buď do pravej alebo ľavej. Každý kolkár má svoj vlastný štýl hrania a potom sa už len samotným tréningom snaží zlepšovať,“ vysvetľuje.

Podľa Vadoviča je na tréneroch, čo preferujú pri svojej práci. Niektorí chcú mať vyhrávajúci tím, pre niekoho je cieľom udržať pri športe čo najviac detí a vnuknúť im zdravý životný štýl. A pre niekoho môže byť dôležité, že bude mať jedincov, ktorí získajú zdravé sebavedomie, budú si vážiť sami seba, budú schopní spolupracovať a prekonávať prekážky.

 

Bystrík Vadovič so svojimi zverencami. Foto: I. Kardhordová

 

Mládeže je dosť

V Podbrezovej trénujú mladí kolkári počas sezóny dvakrát v týždni. Okrem toho hrajú dvakrát týždenne aj obecnú ligu a cez víkend súťažia v dorasteneckej lige východ. Niektorí starší hráči či hráčky (Kristián Soják, Andrej Balco, Matúš Bánik, Naďa Poliaková, Daniela Mócová) hrajú aj v družstvách dospelých v extralige mužov alebo žien.

„Tréningová jednotka trvá 60 až 75 minút. Začíname rozcvičkou, hlavnú časť tréningu tvoria samozrejme kolky a na záver nikdy nezabúdame na strečing,“ hovorí náš mládežnícky tréner. Na otázku, či sú kolky pre deti a mládež atraktívny šport a či v Podbrezovej nemáme problém s naplnením jednotlivých družstiev, odpovedal: „Neviem či je pre deti kolkársky šport atraktívny. Atraktívne športy trvajú kratšiu dobu, je tam napätie, vzrušenie a stále sa niečo deje. Také športy majú na dresoch veľa sponzorov a sú v televízii. Deti skôr športujú pre iné dôvody. Predovšetkým asi preto, že sa chcú hýbať a pretože to robia kamaráti. Dôležitý je tiež zážitok, predovšetkým pozitívne emócie. Pocit úspechu je to, čo ich udrží pri športe. Problém s naplnením dorasteneckých či žiackych družstiev v Podbrezovej nemáme. Teraz sa nám po kratšej pauze vrátili dvaja bývalí hráči (Andrej Kutenič, Ema Viglaská). Ale sú družstvá, ktorým to robí problém, najmä vo väčších mestách,“ dodal na záver.

Ako väčšina športovcov, aj Bystrík Vadovič má svoje športové vzory. Patrí medzi ne niekoľkonásobná zlatá paralympijská víťazka v streľbe Veronika Vadovičová, ďalšia športová strelkyňa a olympijská víťazka v disciplíne trap Zuzana Rehák Štefečeková a vzorom mu je aj kolkárska trénerka Anna Martišková.

Okrem kolkov sa vo voľnom čase venuje behu, cyklistike či turistike a rád si pozrie akýkoľvek šport. Je fanúšikom klubu FC Spartak Trnava. Záľubu má aj vo fotografovaní a českých filmoch.

Na záver nášho rozhovoru sme sa ho opýtali na obľúbené motto alebo výrok. Jedným z nich bol známy citát Marka Twaina: „Dva najdôležitejšie dni vo vašom živote sú deň, kedy ste sa narodili a deň, kedy zistíte prečo.“ Ten druhý povedal dorastenec Kolkárskeho oddielu ŠK Železiarne Podbrezová: „Najprv sme to hrali pre srandu a teraz to berieme ako šport.“