Odštartovala „sezóna“ kliešťov

 

Aj keď sa príroda na jar ešte len prebúdza, je už v tomto ročnom období aktuálne hovoriť o kliešťoch. Ich jarná aktivita začala už koncom marca a vrcholí v apríli a máji. Existuje niekoľko druhov kliešťov, no pre človeka je nebezpečný len jeden druh…

Na Slovensku žije približne dvadsať druhov kliešťov. Niektoré sa zdržiavajú v brlohoch zvierat alebo hniezdach vtákov, preto sa s nimi bežne nestretneme. Väčšia šanca je uvidieť kliešťa obyčajného, pijaka lužného, pijaka stepného či kliešťa lužného. „Riziko pre človeka však predstavuje najmä prvý z nich. Kliešť obyčajný sa v prírode vyskytuje po celý rok, ale aktivizuje sa až pri teplotách okolo päť až desať stupňov Celzia. Infikovaný kliešť obyčajný totiž môže prenášať kliešťovú encefalitídu, lymskú boreliózu, anaplazmózu a ďalšie nákazlivé ochorenia. Tento článkonožec sa vyskytuje takmer všade na našom území a vďaka klimatickým zmenám sa šplhá stále vyššie. Darí sa mu v listnatých aj zmiešaných lesoch, parkoch, lesoparkoch, na cintorínoch, dokonca priamo v mestskej zeleni. Výnimka sú len vysokohorské oblasti, obrábané polia a vodné plochy. Výskyt sa však potvrdil aj vo vyšších polohách nad osemsto metrov nad morom,“ konštatovala MUDr.  Mária Avdičová, vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.  

 

KliešťAko správne vyberať kliešťa?

   Najoptimálnejšie je pinzetou uchopiť jeho ploské telo čo najbližšie pri koži a kývavým spôsobom ho pomaly uvoľňovať. Potom je potrebné miesto vydezinfikovať, pričom najúčinnejší je jódový dezinfekčný prípravok. Tieto prípravky ničia vírusy a baktérie, ktorými môže byť kliešť nainfikovaný.

 

Je nutné sa očkovať?

Na Slovensku je chorobnosť na kliešťovú encefalitídu o niečo nižšia ako napríklad v susednom Česku. Ide ročne o 75 až 160 prípadov, ktoré majú stredne ťažký priebeh a vyžadujú si hospitalizáciu, ktorá trvá v priemere dva týždne. Z toho dôvodu sa u nás nikdy neuvažovalo o celoplošnej vakcinácii proti tejto chorobe. Treba však zdôrazniť, že z dlhodobého hľadiska má chorobnosť stúpajúci trend a prírodné endemické oblasti sa významne rozširujú. „Proti chorobám, ktoré prenášajú kliešte, máme v špecifickej prevencii k dispozícii len očkovaciu látku proti kliešťovej encefalitíde, ktorá je vysoko účinná a odporúča sa ľuďom ako lesní robotníci, geodeti, geológovia, či orientační bežci a iní športovci, ktorí behávajú v prírode. Proti kliešťovej encefalitíde sa využíva preventívne očkovanie hlavne u profesionálne exponovaných osôb,“ zdôraznila MUDr. Avdičová. Podľa nej však pribúdajú postupne občania, ktorí dávajú očkovať svoje deti. Najoptimálnejšie obdobie na zaočkovanie prvou z troch dávok očkovacej látky proti kliešťovej encefalitíde je koniec februára až začiatok marca, druhú dávku odborníci odporúčajú podať koncom marca, alebo začiatkom apríla, ešte pred jarnou aktivitou kliešťov. Tretiu dávku odporúčajú podať v septembri, kedy sa kliešte začínajú druhýkrát páriť a množiť. Takéto očkovanie chráni človeka pred týmto pomerne vážnym ochorením tri až päť rokov, po tejto dobe je potrebné podať ďalšiu jednu dávku očkovacej látky.

 

Mýty o kliešťoch

„Kliešť napadá hlavne ľudí so sladkou krvou“ – nie je to pravda. Kliešte sa orientujú podľa čuchu a vnímajú telesné teplo a zvýšené množstvo oxidu uhličitého, ktorý vydychujeme. Ak ste počuli o potretí cesnakom či pivom, tieto tvrdenia neboli nikdy potvrdené. Proti kliešťom sú účinné len repelenty, ktoré ale majú dočasný charakter.

„Kliešte nejdú na svetlé oblečenie“ takisto to nie je pravda. Svetlá látka má výhodu iba v tom, že kliešťa na nej ľahšie spozorujete. Ťažšie sa im ale šplhá po hladkom materiály. Nič to však nemení na tom, že do prírody sú vhodné dlhé nohavice zastrčené v ponožkách.

„Kliešť sa musí najskôr udusiť“ iste aj vy viete starý známy trik, že kliešťa treba najprv pokvapkať olejom a točiť v protismere hodinových ručičiek, aby ste ho odstránili. Nie je to však pravda. Kliešť nie je do kože zaskrutkovaný, ale zahryznutý.

 

Hoci na trhu existujú rôzne ochranné spreje alebo si dáte dlhé oblečenie, nezaručí vám to sto percentnú ochranu. Ak sa do vás predsa len kliešť zahryzne žiadna vážna choroba vám nehrozí, a preto sa niet čoho obávať. Dôležité je jeho správne vybratie a dezinfekcia postihnutého miesta. Ak by sa neskôr prejavili pocity únavy, nevoľnosti alebo by sa vám zapálilo postihnuté miesto, treba vyhľadať lekára.