Biatlonisti úspešní aj v Česku

Podbrezovské biatlonistky na pretekoch v Česku. Foto: ŠK ŽP

Posledný septembrový víkend štartovali podbrezovskí biatlonisti na otvorených majstrovstvách Českej republiky v Bystřici pod Hostýnem. Šiesti naši pretekári sa najskôr postavili na štart v sobotných rýchlostných pretekoch a štafetách. V nedeľu boli na programe preteky s hromadným štartom.

V rýchlostných pretekoch sme mali zastúpenie v piatich kategóriách. Medzi ženami obsadila Zuzana Remeňová druhé miesto. Sára Pacerová skončila v kategórii junioriek piata. Sebastián Ilavský zvíťazil medzi staršími dorastencami. Tamara Molentová sa v kategórii starších dorasteniek umiestnila na striebornom stupni. Adéla Liptaiová a Cheryl Chládeková obsadili medzi mladšími dorastenkami 8. a 10. miesto. Poobede boli na programe ešte štafety, kde naše biatlonistky Z. Remeňová a T. Molentová nedali súperkám žiadnu šancu a zvíťazili v kategórii žien.

Nedeľné preteky s hromadným štartom boli pre náš biatlonový oddiel veľmi úspešné. Železiari si vybojovali až tri prvé miesta, o ktoré sa postarali S. Ilavský, Z. Remeňová a T. Molentová. V kategórii starších dorastencov zvíťazil S. Ilavský v napínavom závere pretekov, keď bol v cieli iba o 0,7 stotín sekundy skôr ako najbližší súper. Dramatický finiš s úspešným koncom mala aj S. Pacerová, ktorá dobehla na 3. mieste medzi juniorkami. Mladšie dorastenky Ch. Chládeková a A. Liptaiová obsadili 10. a 14. miesto.

Peter Kazár, hlavný tréner nášho biatlonového oddielu, vyzdvihol predovšetkým fakt, že jeho zverenci uspeli v silnej konkurencii a zanechali u našich západných susedov výborný dojem. „Do Česka sme cestovali za lepšou konkurenciou. Je tam o polovicu viac pretekárov ako u nás, navyše sa musí každý kvalifikovať a postúpiť na majstrovstvá republiky. Česi majú pomerne veľkú časť pretekárov špecializovaných len na letný biatlon a v zime nesúťažia. Napriek tomu sa našim pretekárom podarilo zanechať výraznú stopu, keď len šiesti dokázali priviezť domov až sedem medailí s bilanciou štyri zlatá, dve striebra a jeden bronz. Pre náš oddiel boli tieto preteky druhým vrcholom letnej sezóny a postupne sa už presúvame do záverečnej časti prípravy a na lyžiarske tréningy.“

Zaujímavosťou je, že podbrezovský tréner nastúpil v mužskej štafete s dorastencom S. Ilavským, keďže druhého mužského pretekára sme v Bystřici pod Hostýnem nemali. Železiari skončili v silnej konkurencii nakoniec na 13. mieste.