Za svetovými unikátmi nemusíte cestovať cez pol sveta

Azúrovo modré „lagúny“

 

V predchádzajúcich číslach sme vám prinášali tipy na výlety, ktoré boli zamerané skôr na turistiku. V tomto čísle trošku zrelaxujete.
Kúpalisko v Podbrezovej len nedávno otvorilo svoje brány a teší sa vysokej návštevnosti. Je vám k dispozícií každý deň od 9. – 18. hod., okrem dní, kedy sa hrajú domáce zápasy Fortuna ligy. Ak ale máte chuť ísť k moru, no nechce sa vám cestovať ďaleko, máme pre vás dobrú správu. Vybrali sme pre vás najkrajšie miesta na Slovensku, ktoré svojou azúrovo modrou farbou pripomínajú exotické lagúny.

Veľká vodárenská

Tajch Veľká vodárenská objektívom T. HovorkuTajch Veľká vodárenská leží iba pätnásť minút pešej chôdze od Námestia Svätej trojice V Banskej Štiavnici. Podľa písomných záznamov ide o najstarší tajch v Štiavnických vrchoch, ktorý pôvodne slúžil ako zásobáreň pitnej vody pre mesto. Vybudovali ho v roku 1500 na náklady mesta. Ďalšie záznamy ukazujú, že slúžil aj na pohon dreveného kolesa s priemerom dvanásť metrov v štôlni Schmidterinn. Voda doň pritekala z vlastného povodia a tiež vodou zo štôlne Šobov. Je prepojený s menším tajchom Malá vodárenská, situovaným približne stopäťdesiat metrov vyššie.

V 17. a 18. storočí sa tajch pretrhol a narobil škody nielen na majetku, ale valiaca sa voda pripravila o život aj päť ľudí. Po týchto udalostiach už slúžil len ako zdroj pitnej vody. Posledná havária tohto tajchu bola v roku 1977, kedy prudké oteplenie a následné topenie snehu spôsobilo preliatie nádrže.

Dnes slúži ako veľmi vyhľadávané miesto pre jeho tyrkysovo sfarbenú vodu, ktorá je dosť chladná. Takéto sfarbenie spôsobujú jemné čiastočky ílu vo vode a niektorí dokonca tvrdia, že má liečivé účinky.

Veľká vodárenská sa stala obľúbeným miestom aj pre „opekačky“. Dávajte si ale pozor, pretože oheň môžete zakladať len vo vyhradených ohniskách.

Beňatina

Jazero Beňatina patrí k prírodným pamiatkám. Zdroj: internetMalé, ale za to očarujúce travertínové jazierko Beňatina je skutočný slovenský unikát. Nachádza sa v okrese Sobrance, medzi obcami Beňatina a Inovec. Kedysi travertínový lom zaplavila spodná voda a vytvorila tyrkysové jazero, ktoré mnohí nazývajú „slovenské Chorvátsko“.

Skamenelina veľryby alebo náhodný prírodný súzvuk farieb?Zaujímavosťou jazera je päťmetrový útvar, ktorý pripomína odtlačok skameneliny veľryby. Ten ešte pri ťažbe odhalili robotníci a na ich miesto nastúpili pamiatkari a skúmali pôvod odtlačku. K väčším záverom nedospeli, pretože lom zaplavilo, ale našli skameneliny rôznych menších živočíchov a mušlí. Niektorí hovoria, že ide iba o súhru náhodných farieb.

Jazero patrí k prírodným pamiatkam, nakoľko sa tu stále nachádzajú skameneliny mäkkýšov a kúpanie sa je na vlastné riziko.

Šútovo

Jedinečné Šútovské jazero leží medzi obcami Rieka a Šútovo. Bývalý kameňolom je po zaplavení stále viac vyhľadávaným miestom pre relax. Okolité scenérie pripomínajú svetoznámy film „Poklad na striebornom jazere“.

Voda v kameňolome je priezračná a tyrkysovo modrá, čo je spôsobené vápencovým dnom. Už od brehu je dosť hlboká a stala sa rajom pre potápačov, nakoľko v zaplavenom kameňolome ostali aj niektoré stroje, ktoré nestihli odpratať.

 

Šútovo z vtáčej perspektívy. Zdroj: instagram

 

Vzhľadom na to, že je jazero položené v severnejšej časti, je voda studená. V letných horúčavách to ale padne vhod. Nájsť tu môžete pieskové pláže a útesy, z ktorých môžete skákať do vody alebo tiché pokojné miesta vhodné na stanovanie.

Voda do kameňolomu priteká zo Šútovských vodopádov, ktoré sú vzdialené od jazera hodinu pokojnou, turistickou chôdzou. Vodopády patria k štvrtým najväčším na Slovensku a v Malej Fatre si so svojou výškou, tridsaťosem metrov, držia prvenstvo.