Ako neprísť pri počítači o zdravie

 

Stále viac ľudí trávi hodiny denne sediac pri počítači. Mnohí sa sťažujú na bolesti chrbtice, zápästia, na pálenie očí. Pri dlhodobom sedení nedostatočne prúdi krv vo vnútorných žilách dolných končatín a u ľudí, ktorí na to majú dedičnú dispozíciu, hrozí vytvorenie krvnej zrazeniny.

Najlepšou prevenciou sú občasné prechádzky a pravidelné precvičovanie nôh – napínanie lýtkových svalov, krúženie členkami, striedavý stoj na špičkách a pätách. Do kancelárskeho života je dôležité vniesť čo najviac pohybu – vo firme používať schody namiesto výťahu, pri telefonovaní striedavo sedieť i stáť a práce, pri ktorých je to možné, robiť aj postojačky, pri pulte. Ľudia zahĺbení do práce za počítačom zabúdajú prijímať tekutiny a majú tendenciu odkladať aj malú potrebu – preťažujú tak ešte aj svoje obličky.

Správny sed je chlapský, chodidlá na zemiPC - Správny sed je chlapský, chodidlá na zemi
Správne sedieť sa treba naučiť. Keby sme totiž zmerali tlak vyvíjaný na platničky v rôznych polohách, zistili by sme, že zatiaľ čo hodnota zaťaženia v stoji je do 100 kilogramov, v sede je to až 175 kilogramov. Veľmi dôležitý je výber stoličky. Odporúča sa stolička so samostatne sa otáčajúcimi kolieskami a hydraulickým pružením, ktoré bez nárazu stlmí aj dosadnutie v najnižšej polohe. Operadlo by malo byť pohyblivé, sedadlo výškovo nastaviteľné – a čo je dôležité, mierne sklonené dopredu, aby bola podsadená panva.

Správny sed je taký, že nohy sa opierajú celým chodidlom o podlahu, kolená zvierajú pravý uhol a od seba sú vzdialené na šírku bokov. Známy rehabilitačný lekár z Bratislavy prof. MUDr. Anton Gúth, CSc., nazýva takéto mierne rozkročené sedenie, pri ktorom všetky uhly (plôšky nôh s predkoleniami, kolená i stehná s osou trupu zvierajú 90–100 stupňov) chlapským sedom. „Nie je to práve dievčenský sed, ale určite je účinný,“ tvrdí prof. Gúth.

Treba si uvedomiť aj dynamickosť sedu, nesedieť pridlho v jednej polohe staticky, bez pohybu. Dynamický sed možno dosiahnuť aj tak, že pod zadkom máte nestabilný povrch, ktorý stále uhýba, a tak vás núti posilňovať brušné aj chrbtové svaly a vzpriamene držať telo. Dá sa dosiahnuť kúpou tzv. dynamickej stoličky, pri ktorej sa sedacia plocha nachádza na odolnom, patentovo chránenom pružinovom mechanizme. Ten umožňuje ustavične meniť pozíciu sedenia, takže sed vlastne pripomína sedenie na fitlopte. Lacnejší variant je striedať sed na fitlopte so stoličkou (priemer fitlopty závisí od našej výšky, štandardná veľkosť fitlopty je 65 centimetrov – bedrá musia byť pri sede na nej vyššie ako kolená). Hrana stola by mala byť pri vzpriamenom sedení vo výške lakťov.

Do suchých očí umelé slzy
Práca pri počítači spôsobuje aj problémy vyvolané zrakovou únavou. „Na problémy so zrakom sa sťažuje pri práci s počítačom asi 75 percent osôb,“ tvrdí MUDr. Jana Hlávková z Centra preventívneho lekárstva Štátneho zdravotného ústavu v Prahe. Vo všeobecnosti možno povedať, že oči sa unavia približne po dvoch hodinách práce s počítačom a vtedy je potrebné urobiť si 10-minútovú prestávku.

Počas chvíľ oddychu je dobré nehľadieť do obrazovky, ale niekam do diaľky – najlepšie z okna na zeleň. Odporúča sa robiť aj očné cviky, ktoré uvoľnia príslušné svaly a očiam uľavia. Dôležité sú svetelné podmienky v kancelárii. Počítač by nemal byť umiestnený tak, aby slnečné lúče dopadali na obrazovku a zrkadlili sa. Oko zaťažuje aj to, ak človek vidí naraz obrazovku i vonkajšie prostredie, napr. oblohu. Odporúča sa, aby bola obrazovka desaťkrát jasnejšia ako okolie. Ak sa v miestnosti nepracuje s písomnými materiálmi, lepšie je skôr nižšie osvetlenie, napr. zatiahnuté žalúzie na oknách. Ak si sadneme k stolu s počítačom, horný obraz obrazovky by sme mali mať na úrovni koreňa nosa. Súvisí to nielen s prevenciou zrakovej únavy, ale aj bolestí chrbtice. Bežný typ monitora by mal byť od našich očí vzdialený 40 – 70 cm. Veľmi dôležité je časté žmurkanie.

„Syndróm suchého oka je jeden z následkov dennodennej práce s počítačom, ale súvisí aj so šoférovaním či pozeraním televízie,“ tvrdí MUDr. Zuzana Sedláčková z očnej ambulancie v Malackách v Bedekri zdravia. Pri všetkých týchto činnostiach človek menej žmurká a oko následne vysychá. Ťažkosti sa prejavujú pálením a rezaním očí, pocitom očnej únavy. Pomáha dodržiavanie pitného režimu, nefajčenie, zabezpečenie dostatočnej vlhkosti vzduchu v kancelárii, vedomé žmurkanie. Pomôcť môže aj používanie tzv. umelých sĺz, špeciálnych voľnopredajných prípravkov, ktoré zvlhčujú oko.

Syndróm karpálneho tunela
Mravčenie v prstoch a bolesti zápästia, to sú zas problémy, ktoré pri nekonečnom klikaní myšou či ťukaní do klávesnice predstavujú riziko pre naše ruky. Tzv. syndróm karpálneho tunela je jedným zo skupiny poškodení označovaných ako poškodenia z opakovaného preťažovania. Ruky a zápästia sa unavia, šľachy, väzy a mäkké tkanivá opuchnú. Tak ako sa spomalí prúd vody, keď šliapnete na záhradnú hadicu, tlačí opuch na vlákna stredového nervu a spomaľuje prenosy nervových vzruchov cez karpálny tunel – kanálik vedúci od predlaktia cez zápästie.

Prvým varovným signálom je bolesť ruky objavujúca sa na konci náročného dňa. Ak človek bude tieto signály ignorovať, bolesť bude pretrvávať aj pri odomykaní dverí či písaní SMS správ na mobile. Okrem tŕpnutia je typická stuhnutosť ruky, obmedzená pohyblivosť prstov, pacient napr. nevie prsty plne pokrčiť do dlane. Príznaky sa obyčajne objavujú na jednej ruke, ale môžu sa vyskytovať aj na obidvoch. Častejšie postihujú ženy.

Ľudí problém nezasiahne odrazu pri pokojnom písaní na počítači. Syndróm karpálneho tunela sa vyvíja po dlhý čas, prichádza postupne, ak ignorujeme jasné signály, že niečo nie je v poriadku. Pri predchádzaní tomuto problému je dôležitý oddych, ktorý je potrebné venovať uvoľňovacím cvikom, akémusi fitnes rúk. Klávesnica by mala byť čo najväčšmi plochá, aby zápästie pri písaní nebolo neprirodzene vykrútené nahor, myš ergonomická, aby vyhovovala tvaru ruky. Vhodnejšie sú bezdrôtové myši, ktoré neobmedzujú pohyb ruky. Lakte treba mať pri písaní na klávesnici aj pri klikaní myšou položené na stole.

Okrem oddychu možno bolesť zmierniť studenými obkladmi, pomôcť môžu návštevy elektroterapie, výnimočne lieky proti bolesti s protizápalovým účinkom. Konzervatívna liečba predstavuje injekcie B vitamínov. Ak už nič nepomáha, riešením je chirurgický zákrok, ktorý sa robí ambulantne pri miestnom znecitlivení, trvá asi 30 minút a jeho cieľom je uvoľnenie nervu z jeho zhrubnutých obalov. Počas dvoch týždňov zostáva na ruke bandáž a operovanú ruku možno začať používať na bežné činnosti po treťom týždni od zákroku. Akejkoľvek nadmernej záťaži sa však na postihnutej ruke treba vyhýbať počas dvoch, troch mesiacov.