Aká bola sezóna krásna, taká bola v závere krutá

Logo Futbalový oddiel ŽP Šport PODBREZOVÁ

Vyše dve tisícky fanúšikov sa v poslednom domácom zápase prišli rozlúčiť s historicky najúspešnejšou sezónou pre FO ŽP Šport Podbrezová, v ktorom sme mohli pridať aj čerešničku na torte, v podobe miestenky do Európskej ligy UEFA. Futbal však ukázal svoju tienistú stránku a eufóriu z jesenného titulu vicemajstra vystriedal na konci súťaže smútok. Futbalistom, trénerom, či organizačnému tímu  však patrí veľké poďakovanie za výsledok, ktorý v krátkom, troj-sezónnom, pôsobení v najvyššej súťaži na Slovensku dosiahli. Verme, že podobnú radosť ešte zažijeme a raz sa „na konci“ budeme tešiť my.

FO ŽP Šport Podbrezová – MFK Ružomberok 0:1 (0:0)

Góly: 88. Daniel.

Kvôli majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji sa predposledné kolo presunulo na piatok. Podbrezová doma hostila Ružomberok v priamom súboji o postup do Európskej ligy UEFA. Už v desiatej minúte, po prihrávke Viazanka na hranicu malého vápna, strieľal Mikuš, trafil však len do obrancu MFK. O štyri minúty neskôr sa mohol po chybe Menicha do samostatného nájazdu dostať spomínaný ofenzívny hráč „Železiarov“, ale veľmi dobre sa vrátil Kružliak a zastavil ho. Ružomberok pohrozil zhruba desať minút pred koncom polčasu, kedy sa náš bývalý hráč Peter Gál-Andrezly dostal z krídla k strele, Kuciak vyrazil iba k útočníkovi Danielovi, no ten minul odkrytú časť brány. Vstup do druhého polčasu mali domáci vynikajúci. Už v 48. minúte sa zoči-voči brankárovi Macíkovi ocitol Bernadina, zakončením po zemi sa mu však nepodarilo skórovať. Nasledovala prudká rana Mikuša spoza pokutového územia pod brvno, opäť bol v permanencii gólman Ružomberku. V 61. minúte prišiel jeden z podbrezovských rohov, ktorý si Ružomberčania sami takmer zrazili do brány, no v poslednej chvíli zakročil skvele chytajúci brankár MFK. Podbrezová hrala v druhom polčase dobre, lenže chýbalo tomu gólové zakončenie. Z ničoho nič sa v závere presadil Ružomberok, keď presný pas našiel Daniela a ten z voleja trafil nechytateľne. „Bol tam môj súboj so „Smejom“ (Gál-Andrezly), lopta prepadla, on odcentroval a na zadnej žrdi sme to nezatvorili, dostali sme gól. Taký je futbal. Súper bol raz na našej polovici, dal gól. My sme mali dosť šancí, no neskórovali sme,“ povedal o rozhodujúcom momente kapitán Jaroslav Kostelný. „My sme niekde museli futbal strašne uraziť, pretože sme mali mať boj o Európsku ligu dávno vyhratý a nie sa spoliehať na posledný domáci zápas. V tomto zápase sme boli jednoznačne lepší, dominantní. Vytvorili sme si veľké množstvo šancí, ale s ich premieňaním sa trápime celú sezónu. Zápasy, ktoré sme mali zvládnuť na domácej pôde sme poprehrávali o gól, teraz zase. Necháme si streliť úplne primitívny gól v poslednej minúte riadneho hracieho času,“ hodnotil sklamaný brankár Martin Kuciak. Aj tréner Karol Praženica videl posledný domáci zápas v tejto sezóne podobne, ako jeho zverenci: „Zápas sa mi ťažko hodnotí. Prvý polčas sme sa nedostávali do šancí, ako by sme si predstavovali, pretože súper hral dobre, snažil sa prehusťovať svoju polovicu a chodiť do nebezpečných brejkov. Do druhého dejstva sme išli s tým, že chceme zápas zlomiť na svoju stranu. Boli sme aktívnejší, tlačili sa do zakončenia, vytvorili si príležitosti, ktoré ale brankár súpera zneškodnil a podržal svoje mužstvo. Pred koncom sme dostali z brejku gól, čo sa niekedy vo futbale stáva. Súper bol efektívnejší, a preto vyhral.“

FO ŽP Šport:  Kuciak – Turňa, Kostelný, Krivák, Djordjevič – Podio, Vajda – Viazanko, Kochan (85. Kuzma), Bernadina – Mikuš (78. Polievka).

MFK Ružomberok: Macík – Čurma (81. Lovás), Menich, Kružliak, Kupec – Nagy, Ďubek (66. Gerec) – Daniel, Faško, Gál Andrezly – Mareš (72. Lačný).

Futbalový zápas s Ružomberkom
Futbal dokáže aj bolieť, o čom sa presvedčili naši futbalisti po prehre s Ružomberkom 0:1

MŠK Žilina – FO ŽP Šport Podbrezová  4:0 (1:0)

Góly : 12. Káčer, 82. a 89. Šejdajev, 87. Hlohovský.

Do posledného ligového zápasu vstúpili aktívnejšie domáci Žilinčania, ale bez výraznejších gólových príležitostí. V 12. minúte sa však skóre menilo, keď sa z prvej strely na bránu radovali domáci. Po prihrávke Hlohovského sa k strele dostal ľavý obranca Mazáň a jeho slabú strelu tečoval presne k žrdi Káčer. V 20. minúte prenikol po pravej strane domáci kapitán Škvarka, ktorého prudký center našiel pred bránou Otubanja, ale ten zakončil rukou do brány Kuciaka a rozhodca gól uznať nemohol. Na druhej strane, v 24. minúte, vystihol prihrávku Vavra Polievka, výborne sa presadil na hranici pokutového územia, no jeho strela opečiatkovala len žrď Volešákovej brány. Gólové šance prichádzali po individuálnych chybách a jednu z nich urobili hráči Podbrezovej, keď sa do samostatného nájazdu dostal Otubanjo, ktorého ešte vychytal brankár Kuciak. Päť minút pred prestávkou pohrozil tvrdou strelou z priameho kopu Škvarka, ale tesne minul brvno Kuciakovej brány. Pred polčasom pohrozil aj najlepší ligový strelec Hlohovský, ktorý po prihrávke aktívneho Škvarku z hranice päťky prestrelil. V druhom polčase sa očakával tlak od zverencov trénera Praženicu a v 52. minúte pohrozil nebezpečnou strelou Bernadina. Postupne sa prebrali aj domáci, najskôr po rohovom kope zakončil Vavro kolenom do brvna, Otubanjo prestrelil bránu a Hlohovského strelu z vnútra pokutového kopu zblokoval obetavý Kostelný. Diváci čakali na ďalšiu šancu až do 68. minúty, kedy Mikuš nabil Viazankovi, ale s jeho strelou si poradil pozorný Volešák. V 74. minúte sa po prieniku Hlohovského dostal k strele Vavro a brankár Kuciak svojim dobrým zákrokom stále držal nádeje Podbrezovej. O osude zápasu rozhodol v 82. minúte Šejdajev, ktorý spracoval dlhú prihrávku brankára Volešáka a z voleja zvýšil na 2:0. Tri minúty pred koncom stretnutia zvýšil Hlohovský na 3:0. Minútu pred koncom zakončil debakel „Železiarov“ do prázdnej brány svojim druhým gólom Šejdajev. V poslednom ligovom zápase sme prehrali najvyšším tohto-sezónnym výsledkom. „Je to niečo neuveriteľné. Žilinský zápas bol klinec do našej jarnej rakvy. O Európu sme prichádzali postupne. Najmä v domácich zápasoch, keď sme dávali veľmi málo gólov. Možno už v polovici jari sme mohli mať pohárovú miestenku a v pokoji by sme si potom uhrali tretie miesto. Teraz to už vieme. Nehovorím, že by niekto nechcel, podobne ako v Žiline, ale mal som pocit, že na mužstve je obrovská „deka“. Neviem si vysvetliť príčinu, prečo tam bola, ale možno je dobré, že sa sezóna, hoci pre Podbrezovú historicky najúspešnejšia, skončila. Aká bola krásna, taká bola krutá. Taký je však aj normálny život,“ zakončil hodnotenie brankár Kuciak.

FO ŽP Šport Podbrezová

MŠK Žilina: Volešák – Mabouka, Králik, Vavro, Mazáň – Káčer, Diaz (81. Jankauskas), Škvarka – Špalek (69. Cociuc), Otubanjo (61. Šejdajev), Hlohovský.

FO ŽP Šport: Kuciak – Migaľa (22. Kupčík), Krivák, Kostelný, Djordjević (35. Vajda) – Kochan, Podio – Viazanko, Bernadina, Polievka (58. Kuzma) – Mikuš.