Aj ľadové medvede starnú, ale rozhodne pomalšie

 

Jedným zo spôsobov zlepšovania telesnej zdatnosti, upevňovania zdravia, ale i pevnej vôle je nesporne otužovanie. Čoraz viac sa dostáva do popredia športové otužovanie, pod ktorým chápeme plávanie v studenej vode pod desať stupňov Celzia za každého počasia. Týchto otužilcov voláme „ľadové medvede“ a nájdu sa aj v našej spoločnosti. O svoje poznatky sa s nami podelil Martin FAŠKO z valcovne bezšvíkových rúr – úpravne, ktorý sa tomuto „extrémnemu“ športu venuje tri roky:

Čo vás podnietilo k tomu, že ste sa rozhodli pre takýto spôsob otužovania?

– Určite niečo užitočné spraviť pre svoje zdravie. Často som býval chorý, dosť ma to obmedzovalo v mojom živote, preto som hľadal spôsob, ako to zmeniť.

Aké boli vaše začiatky?

– Kamarát Ján Kurančík, s ktorým som vyrastal, začal otužovať skôr a občas mi zavolal či to nejdem skúsiť. Vždy som odpovedal: „Keď budem mať čas, tak rád pôjdem.“ Kamoš otužoval v lete aj v zime v potôčiku v Brezne „na rúrach“, je tam krásna príroda. Začínal sám, postupne pribúdal sem-tam nejaký „parťák“. Ja som ho len sledoval, ale čím ďalej, tým viac ma lákalo ponoriť sa do studenej či dokonca ľadovej vody.

Koľko trvalo, kým ste sa ponorili prvýkrát?

– Prekonal som chrípku a vtedy nastal ten správny čas a moje odhodlanie. Povedal som si, musím to skúsiť. Skontaktoval som sa s Janom a oznámil mu, že idem do toho. Dohodli sme sa na stretnutí o siedmej v Brezne na určenom mieste. Keďže som bol po chorobe, šiel som bez tašky, bez plaviek, so zámerom, že dnes idem len sondovať. No a naskytol sa mi neuveriteľný pohľad. Teplota vzduchu nula stupňov Celzia a celá partia sa ponorila do vody v pohode, rozprávali sa, smiali. Ja som celkom nechápal, ako sa môžu smiať, veď im musí byť zima. Uplynul týždeň a nastal ten správny čas. Bol krásny, slnečný jesenný deň, voda v bazéne pri dome mala desať stupňov Celzia. Obliekol som sa do plaviek a opatrne som sa ponoril do vody až po krk na päť sekúnd. Vyletel som z bazéna ako blesk, trochu som to predýchal, ale vošiel späť. Po minúte pobytu vo vode nastalo v mojom tele uvoľnenie. Cítil som sa príjemne a nadobudol som pocit, že sa mi nechce ísť ani von. A tak to začalo. Postupne som trénoval, sprchoval sa studenou vodou. Nie je taká príjemná ako ľadový potôčik, ale pre mňa veľmi dôležitá. Sprchujem sa studenou vodou každé ráno.

Čo to urobilo s vašim telom?

– Moje telo dnes vníma chlad úplne inak. Nevadí mi zmena počasia, či fúka, či mrzne alebo prší, nevadí mi to, ja sa cítim príjemne. V chladnom počasí nosím vonku len tričko a tenkú vetrovku a stačí mi to.

Vraj sa neodporúča plávať v chladnej vode samému. Ste partia? Kde plávate najradšej?

– Otužovanie, plávanie v studenej vode, sa neodporúča samému hlavne kvôli prípadnej nevoľnosti. Chodíme otužovať spoločne s partiou a keď sa nedá, ochotne chodia so mnou manželka s dcérkou. Dávajú na mňa pozor. Veľmi radi chodíme plávať na jazero v Krpáčove, na Polomku, ale aj do Vajskovského potoka. Chodíme dva-trikrát do týždňa, ako sa komu dá. Ak to nevyjde, musí stačiť aspoň tá studená sprcha. Partia komunikuje prostredníctvom chatu, dohodneme sa, kde a o koľkej sa stretneme. Ak by ste sa chceli o nás dozvedieť viac, nájdete nás na Facebooku pod názvom Hugánske ľadové medvede.

 

Či v zime či v lete, najradšej plávajú v partii. Foto: súkromný archív

 

Prispôsobujete športovému otužovaniu aj svoje stravovacie návyky?

– Určite áno, snažím sa stravovať zdravo. Mám síce rád aj slaninku, aj klobásu, ale jem aj zeleninu či syry. Nemusím sa obmedzovať, mám dobré spaľovanie, zrejme aj môj šport k tomu prispieva.

Znamená to, že tento spôsob otužovania vám pomáha. Pociťujete už aj iné konkrétne výsledky?

– Otužovanie mi veľmi pomohlo, hlavne po zdravotnej stránke. Nie je síce pravda, že „ľadový medveď“ neochorie. Ochoriem aj ja, ale priebeh choroby sa u mňa skrátil z pôvodných dvoch týždňov na dva-tri dni. Nádchu, ktorá bola pre mňa „smrteľnou“ (smiech), nemávam vôbec.

Čo by ste odporučili tým, ktorých to láka, ale nemajú dostatok odvahy?

– Samozrejme, najprv sa treba oboznámiť so zásadami otužovania (na internete je dostatok informácií, aj videí) a človek má hneď chuť skočiť do ľadovej vody. Potom len nájsť svoju partiu a oni už poradia, ako na to.

Hovorí sa, že „ľadové medvede“ nestarnú. Je to pravda?

– Určite starnú aj „ľadové medvede“, ale nepochybne pomalšie, keď zamrznú v ľadových vodách (smiech).